×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stacja w Buku będzie mieć przejście podziemne

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2023 14:22
Stacja w Buku będzie mieć przejście podziemne
Podpisano list intencyjny ws. rozbudowy tunelu na stacji w Buku, fot. shutterstock

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Urząd Miasta i Gminy Buk podpisały w środę list intencyjny ws. rozbudowy przejścia podziemnego na stacji Buk. Rozbudowany obiekt na linii Poznań Główny – Kunowice ma połączyć części miasta położone po obu stronach torów.

REKLAMA

Stacja kolejowa w Buku została przebudowana w ramach modernizacji zachodniego odcinka linii kolejowej nr 3 (Poznań Główny - Kunowice) w latach 90-tych ub. wieku. Ze stacji korzysta ok. 2 tys. podróżnych w ciągu doby. Obecny tunel na stacji ma ok. 25 m długości.

W podpisanym w środę liście intencyjnym obie strony zadeklarowały zamiar współpracy przy wydłużeniu istniejącego przejścia podziemnego na stacji Buk na linii kolejowej nr 3 Poznań Główny - Kunowice. Zgodnie z zamierzeniami, rozbudowany obiekt ma połączyć części miasta położone po obu stronach torów i prowadzić od strony ul. Kolejowej w kierunku miejscowości Dobieżyn.

Jak poinformowano w środę na konferencji prasowej, planowana rozbudowa tunelu umożliwi bezpieczne i sprawne dojście od strony miejscowości Dobieżyn - południowa część stacji - na perony oraz w kierunku wybudowanego przez samorząd centrum przesiadkowego. Przebudowane przejście będzie dostępne również dla osób mających trudności z poruszaniem się.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel wskazał, że "podpisanie listu intencyjnego o współpracy przy rozbudowie przejścia podziemnego w Buku jest istotnym krokiem dla zapewnienia dogodniejszego dojścia na perony mieszkańcom miejscowości, znajdującej się na ważnej trasie kolejowej z Poznania do granicy państwa".

Po przygotowaniu dokumentacji możliwe będzie wskazanie konkretnych rozwiązań, zakresu prac oraz szacowanych kosztów związanych z planowaną rozbudową przejścia podziemnego. Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, PKP PLK oraz samorząd deklarują możliwość współfinansowania planowanych prac - szczegółowe zobowiązania będą uzgodnione w odrębnym porozumieniu, które zostanie zawarte w przypadku zapewnienia środków na realizację prac.

- Inwestycja ta wpisuje się w politykę realizowaną przez Miasto i Gminę Buk utworzenia spójnego układu komunikacyjnego na terenie gminy - wskazał burmistrz Buku Paweł Adam. Dodał jednocześnie, że jest ona wyczekiwana przez mieszkańców.

PKP PLK poinformowały, że planowana rozbudowa tunelu pod torami w Buku uwzględni rozwiązania techniczne konieczne do opracowania studium wykonalności dla projektu "Prace na linii kolejowej nr 3 (E20) na odcinku Poznań Główny - Kunowice (granica państwa)". "PLK S.A. opracowują dokumentację przedprojektową, która m.in. obejmuje modernizację stacji Buk wraz z istniejącym przejściem pod torami. Zakończenie prac nad studium, określającym optymalny wariant prac, przewidywane jest do końca br. Po uzyskaniu finansowania studium pozwoli na przygotowanie projektu, szczegółowo wskazującego zakres inwestycji" - podano.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie