Stadion gotowy na pierwszą ligęPropertyDesign.pl - 07-07-2020 09:48


Zakończyła się budowa oświetlenia stadionu klubu sportowego Warta Poznań, zgodna z opracowanym przez Demiurg Project S.A. projektem koncepcyjnym oraz programem funkcjonalno-użytkowym. Inwestycja była bardzo ważna dla rozwoju poznańskiego klubu.

Budowa nowego oświetlenia na stadionie Warty Poznań była niezbędna, aby klub mógł otrzymać licencję na rozgrywanie pierwszoligowych meczów na własnym boisku. Inwestycja w infrastrukturę sportową była zatem niezwykle istotna dla klubu i jego kibiców. Nowe jupitery już rozświetlają stadion przy Drodze Dębińskiej.

Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy obejmował przygotowanie przez poznańskie biuro Demiurg Project S.A. projektu koncepcyjnego oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Szczegółowo opisano istniejący stan obiektu oraz opracowano wymagania dotyczące architektury, konstrukcji i instalacji. W kolejnym etapie spółka Demiurg wykonała odwierty geotechniczne na terenie boiska. Prace były niezbędne do przygotowania projektu budowy oświetlenia. W każdym narożniku stadionu, w miejscu przeznaczonym na maszty, wykonano badanie gruntu na głębokości nawet 12 m. Ostatnim etapem był montaż czterech masztów z 40 reflektorami na każdym z nich. Natężenie światła jest regulowane i posiada kilka trybów, dzięki którym można dostosować oświetlenie do potrzeb, np. zawodów bez transmisji telewizyjnej lub treningów. Za montaż oświetlenia odpowiadała spółka Ada Light, a nadzór inwestorski pełnił Demiurg Project S.A.

- Montaż oświetlenia na boisku to z pozoru prosta inwestycja. Wymagała jednak dobrego przygotowania i projektu, a także eksperckiej wiedzy. Nad programem funkcjonalno-użyt- kowym pracowało dwóch architektów, konstruktor oraz projektant instalacji elektrycznych - mówi Marlena Szlachetka, kierownik projektu.