REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Stadion Śląski tłem dla Śląskiego Konwentu Klimatycznego

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2021 11:53
Stadion Śląski tłem dla Śląskiego Konwentu Klimatycznego
Stadion Śląski tłem dla Śląskiego Konwentu Klimatycznego, fot. shutterstock

Poświęcony ekologicznym wyzwaniom miast i regionów I Śląski Konwent Klimatyczny "Climate-Con 2021" rozpoczął się w poniedziałek na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Dwudniowa, zainicjowana przez samorząd regionu, impreza koncentruje się na jakości powietrza.

REKLAMA

Jak powiedział na konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie imprezy marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, kongres m.in. obrazuje zachodzące na Śląsku zmiany w zakresie postrzegania kwestii jakości powietrza czy ochrony środowiska, a także wyzwania związane z transformacją energetyczną i gospodarczą.

"Nasza strategia Zielone Śląskie 2030 to nie slogan - to przede wszystkim zwrócenie się ku gospodarce niskoemisyjnej, opartej o wiedzę, o technologie. Transformacja energetyczna puka mocno do naszych drzwi, ale my jesteśmy do niej przygotowani; pracujemy nad tym od trzech lat" - zadeklarował Chełstowski.

Wyraził radość, że w konwencie uczestniczy młodzież. "Ona będzie debatowała o swojej przyszłości, o tym, jak chce, aby ta przyszłość na Śląsku wyglądała, bo to ona będzie beneficjentem zmian, które mam nadzieję, dokonają się. W związku z tym musimy sobie stawiać konkretne cele i konkretne zadania. (…) Ta perspektywa musi bardzo wiele rzeczy zmienić" - dodał marszałek woj. śląskiego.

Członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała zapewniła, że samorząd województwa o klimacie myśli od początku swej kadencji. W strukturach departamentu projektów regionalnych powstał specjalny referat ds. klimatu - to ci urzędnicy zajmują się projektami związanymi z ochroną i poprawą jakości powietrza, a także inicjowaniem współpracy ponadregionalnej w tym zakresie.

"Efektem tego są projekty: międzynarodowe i krajowe. To również kampanie edukacyjne, jeżeli chodzi o wdrażanie regionalnej uchwały antysmogowej czy programu ochrony powietrza woj. śląskiego" - zaznaczyła Domogała.

Wymieniła dwa projekty finansowane z europejskiego instrumentu finansowego LIFE. Jeden z nich woj. śląskie realizuje wspólnie z woj. małopolskim (w jego ramach przygotowano m.in. rozpoczynający się kongres). Rozpoczyna się też projekt "LIFE - Śląskie. Przywracamy błękit", łączący 90 partnerów, w tym 80 samorządowych, a także partnerów merytorycznych.

"To jest wyjątkowy projekt dlatego, że wszystkie 167 gmin na terenie woj. śląskiego będzie miało swoich ekodoradców. Będą oni wspierać mieszkańców w tym, jak powinni zmieniać kotły, jak analizować efektywność energetyczną budynków; będą wspierać także gminy. Udało nam się też wpisać realizację w tym projekcie zadań demonstracyjnych, np. przekształcenia budynków użyteczności publicznej w budynki zeroemisyjne" - zasygnalizowała Domogała.

W zapowiedziach konwentu zaznaczono, że ma być to wydarzenie o rozbudowanej formule, które łączy w sobie cechy konferencji, warsztatów i eventów. Celem ma być edukacja i podniesienie świadomości nt. poprawy jakości powietrza - w samorządach i w społeczeństwie.

Dwudniowe wydarzenie wypełniają: 15 sesji tematycznych (dyskusje, prezentacje referatów), 3 warsztaty (dla samorządów i dla uczniów), 2 pokazy filmów o tematyce ekologicznej, a także sesja small talks.

Tematami sesji mają być m.in. poprawa jakości powietrza, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z sektorów, efektywność energetyczna budynków, zieleń i rośliny jako element systemu poprawy jakości powietrza, transport i strefy czystego transportu, ślad węglowy, woda i ślad wody, instrumenty finansowe (UE, krajowe, regionalne), technologie na rzecz miast i regionów wolnych od smogu oraz dobre praktyki i projekty miast i regionów.

Wydarzenie odbywa się w formule hybrydowej (stacjonarnie i transmisja online). Udział w nim jest bezpłatny - na podstawie rejestracji.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu zintegrowanego LIFE "Wdrażanie programu ochrony powietrza dla woj. małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze", współfinansowanego ze środków instrumentu finansowego LIFE w ramach środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie