×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stalowa konstrukcja nowej Rotundy już zakończona

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2018 12:35
Stalowa konstrukcja nowej Rotundy już zakończona
fot. mat. pras.

Huta Pokój w Rudzie Śląskiej zakończyła budowę ponad 500-tonowej stalowej konstrukcji nowej warszawskiej Rotundy. Ostatnim etapem prac był montaż dachu z charakterystycznym „generalskim wężykiem”, czyli zygzakowatym zwieńczeniem. Budowla ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku.

REKLAMA

Charakterystyczna Rotunda PKO BP, należąca do najbardziej rozpoznawalnych architektonicznie obiektów stolicy, znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. W marcu ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka budynku, będącego w złym stanie technicznym, który jednak do tegorocznej jesieni będzie odbudowany zgodnie z projektem wyłonionym w międzynarodowym konkursie.

Stalową konstrukcję Rotundy zbudowała należąca do grupy kapitałowej katowickiego Węglokoksu Huta Pokój w Rudzie Śląskiej. Spółka zawarła umowę w tej sprawie z firmą NDI - generalnym wykonawcą inwestycji, realizowanej na zlecenie PKO BP. Rudzka huta wykonała i zamontowała całą konstrukcję nośną Rotundy, zarówno na poziomie kondygnacji podziemnych, jak i nadziemnych. Większość elementów stalowych, oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, została pokryta specjalną farbą przeciwpożarową.

"To była wymagająca, a zarazem ciekawa technologicznie i wytwórczo konstrukcja" - skomentował w środę prezes Huty Pokój Witold Wójcicki, wskazując, iż w rudzkim zakładzie powstało wiele prestiżowych i ciekawych konstrukcji, wśród nich np. fasada stadionu w Kapsztadzie, elementy konstrukcji warszawskiego Mostu Łazienkowskiego czy konstrukcja nośna dachu Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Pierwsze gotowe elementy konstrukcji warszawskiej Rotundy wyjechały do Warszawy w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu systematycznie wykonywano i stawiano kolejne części obiektu. Ważący ok. 500 ton szkielet składa się z wysokiego na ponad 13,5 m 21-tonowego słupa, 3,5-4-metrowych 13 podziemnych słupów obwodowych i 48 słupów naziemnych o wysokości 11-13 metrów. Całość wieńczy stalowa korona, tzw. gwiazda, na której usytuowana jest ponad 30-tonowa konstrukcja świetlika Rotundy. Montaż dachu z jego zygzakowatym zwieńczeniem był ostatnim etapem prac, wykonywanych przez Hutę Pokój.

Rudzka huta ma doświadczenie w realizacji dużych konstrukcji stalowych. W Rudzie Śląskiej powstała m.in. konstrukcja fasady stadionu Green Point w Kapsztadzie, wybudowanego na mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA oraz konstrukcja dla elektrowni Eesti Energia NARVA w Estonii. Huta wyprodukowała też część fasady i wiązary dachowe hali lotniska we Wrocławiu, most kolejowy na Martwej Wiśle - przetransportowany i posadowiony na przyczółkach w unikatowej technologii bezpośrednio z barki, elementy konstrukcji rewitalizowanego po pożarze Mostu Łazienkowskiego, konstrukcję nośną dachu Stadionu Śląskiego czy konstrukcję dwóch nitek krakowskiej łącznicy kolejowej Zabłocie-Podgórze.

W przeszłości spółka dostarczyła konstrukcje stalowe znanych przedwojennych obiektów, m.in. hali targowej w Katowicach, gmachu katowickiego urzędu skarbowego oraz elementy wieżowca Prudential w Warszawie.

Gmach warszawskiej Rotundy już raz był odbudowywany - po wybuchu gazu w lutym 1979 r. Do 23 grudnia 2016 r. w budynku znajdował się oddział PKO BP. Wiosną ubiegłego roku stary obiekt wyburzono. We wrześniu 2017 r. wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej Rotundy, która ma połączyć funkcje komercyjne i publiczne. "To zawsze był symbol stolicy" - mówił podczas wrześniowej uroczystości wmurowania aktu wicepremier Piotr Gliński. Inwestycja ma być ukończona w listopadzie tego roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta. Funkcje bankowe w nowym budynku znajdą się na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Będzie tam prowadzić zejście obsadzone zielenią. Część "społeczna", gdzie warszawiacy będą mogli spotykać się, znajdzie się na pierwszym piętrze. Koszty przebudowy budynku pokrywa PKO BP; wyniosą one - jak informowano we wrześniu - ok. 50 mln zł.

Rotunę oddano do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ul. Marszałkowskiej, między Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu to jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu. 15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz - zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. Tuż po eksplozji zdecydowano o odbudowie gmachu. Zmodernizowaną Rotundę otwarto 27 października 1979 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie