Stalowa Wola ma nową halę sportową o wyjątkowych walorach architektonicznychPropertyDesign.pl - 23-11-2020 11:20


W Stalowej Woli zakończyła się budowa nowej sali sportowej dla jednej z tamtejszych szkół podstawowych. Inwestycja odbywała się pod czujnym okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jej wyróżniającym się charakterystycznym elementem jest dach szedowy.

W Stalowej Woli właśnie zakończyła się budowa nowej sali sportowej dla jednej z tamtejszych szkół podstawowych. Ta niecodzienna inwestycja powstała na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zatem wymagania architektoniczne też były ogromne.

Budynek musiał być wkomponowany w już istniejącą zabudowę. Elementem łączącym nowy budynek z otoczeniem jest dach szedowy, tworzący charakterystyczne „zęby”.

– Dla mnie najważniejszy był kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie. Dlatego zdecydowałem o takim właśnie rozwiązaniu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – tłumaczy Mateusz Manecki, autor projektu i dodaje, że dach tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiału. Dlatego jest to współcześnie rzadko stosowane rozwiązanie, ale stanowi ogromny atut jakościowy budynku. To właśnie dzięki niemu budynek doskonale wkomponowuje się w centrum przemysłowego miasta.

Kolejną bardzo ważną zaletą dachu szedowego jest to, że oświetla on pomieszczenie. Światło wpada przez przeszklone części dachu i równomiernie oświetla całe wnętrze. To bardzo ważne w przypadku sali sportowej.

Na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura. - To widok Stalowej Woli z czasów kiedy miasto było sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Elementy metaloplastyki są nawiązaniem do historii i tradycji miasta – opowiada Mateusz Manecki.

Wewnątrz budynku również znajdziemy elementy nawiązujące do okresu świetności miasta. Jednym z nich są schody kręcone, które są charakterystyczne właśnie dla lat trzydziestych XX w.

Samorząd miasta nie kryje zadowolenia z projektu, który tak doskonale wpisuje się w przestrzeń Stalowej Woli: - Architekci osiągnęli w tym projekcie doskonały balans proponując bryłę nawiązującą do najpiękniejszych tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, wpisując się w tożsamość historyczną Stalowej Woli, a jednocześnie prezentując nowoczesne przeszklenia oraz odważne linie. Dzięki temu historyczna tkanka miasta została wzbogacona o budynek łączący tradycję z nowoczesnością. Warto podkreślić dużą funkcjonalność wewnętrzną obiektu sportowego oraz szkolnego, który bezpiecznie i komfortowo będzie służył młodym mieszkańcom Stalowej Woli  – podkreśla prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedną z największych w mieście. Do tej pory uczniowie korzystali z bardzo małej sali gimnastycznej. Nie mieli szatni. Dlatego to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Wewnątrz budynku znajduje się sala do ćwiczeń (15 x 30 m) z miejscem na widownię, sala fitness, siłownia i szatnie dla uczniów. – Chcemy, aby uczniowie mogli korzystać z nowego obiektu jak najszybciej, aby mieli więcej przestrzeni i dobre warunki do ćwiczeń. To szczególnie ważne w czasie pandemii – przekonuje Renata Knap, zastępca prezydenta Stalowej Woli, i dodaje, że choć teren pod budowę był niewielki, to udało się funkcjonalny obiekt doskonale wkomponować w istniejącą zabudowę.

Budowa nowego budynku trwała prawie dwa lata. Koszt to 9 202 802 zł. Inwestycja dostała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 2 500 000 zł. Hala właśnie otrzymała pozwolenie na użytkowanie i może już służyć uczniom.

Generalny Projektant: dr inż. arch. Mateusz Manecki
Projektant Architektury: mgr inż. arch. Weronika Krauze
Współpraca projektowa: mgr inż. arch. Magdalena Ślebioda, inż. arch. Klaudia Woźniak
Współpraca branżowa: mgr inż. Łukasz Zatorowski, mgr inż. Stanisław Żurecki, mgr inż. Anna Kupiec, mgr inż. Paweł Woszczek
Wykonawca: TEXOM Sp. z o.o.
Inwestor: Gmina Stalowa Wola