×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stanęła przed kilkoma dniami, a już jest uszkodzona. Chodzi o instalację artystyczną w Jastrzębiu-Zdroju

  • Autor: PAP
  • 28 lut 2023 11:03
Stanęła przed kilkoma dniami, a już jest uszkodzona. Chodzi o instalację artystyczną w Jastrzębiu-Zdroju
fot. Unsplash

Ktoś uszkodził przestawiającą postacie aniołów instalację artystyczną, która przed kilkoma dniami stanęła na jednym ze skwerów w Jastrzębiu-Zdroju, stalowe rzeźby zostały wywrócone.

REKLAMA

  • Uszkodzono przestawiającą postacie aniołów instalację artystyczną, która przed kilkoma dniami stanęła na jednym ze skwerów w Jastrzębiu-Zdroju,
  • Instalacja autorstwa Michała Batkiewicza nosi tytuł "Anielsko dobra kultura" i jest inspirowana postacią Jana Pawła II.

"Mówimy NIE aktom wandalizmu. Wystawa, która tydzień temu stanęła przy rondzie Porozumienia Jastrzębskiego nie przeszła bez echa wśród mieszkańców. Niestety również miał miejsce incydent, który jest wyrazem braku szacunku i celowym niszczeniem cudzej własności. Takie działania są nieodpowiedzialne i naruszają prawa innych ludzi" - podał na stronie internetowej jastrzębski magistrat

"Wandalizm również szkodzi społeczeństwu, powodując straty finansowe i obniżając jakość życia. Działania takie są i będą surowo karane przez organy odpowiedzialne za egzekwowanie prawa" - dodali urzędnicy.

Instalacja autorstwa Michała Batkiewicza, która nosi tytuł "Anielsko dobra kultura" jest inspirowana postacią Jana Pawła II. Składa się z siedmiu stalowych rzeźb aniołów, z których najwyższa ma ok. 7 metrów - i symbolizujących lata pontyfikatu papieża-Polaka otoczaków, ustawionych przy nich na niskich cokołach; kamienie wykorzystano także jako głowy postaci aniołów. Ekspozycja była prezentowana w różnych polskich miastach. Według lokalnych mediów w Jastrzębiu-Zdroju nieznany sprawca lub sprawcy przewrócili posągi i podesty z kamieniami.

O akcie wandalizmu policję poinformowali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury. "Sztuka powinna pobudzać do dyskusji, natomiast akty wandalizmu nie pobudzają do niczego (...) To jest po prostu barbarzyństwo. Nasze +Anioły+ zostały zdewastowane, poprzewracane. Tak nie może być, nie ma na to naszej zgody. W dalszym ciągu będziemy starać się pobudzać mieszkańców do dyskusji, do tej pozytywnej" - powiedział w filmie zamieszczonym na Facebooku dyrektor MOK Janusz Jurczak. "Przykro nam, smutny to dzień dla naszej jastrzębskiej kultury, że tak się dzieje w naszym mieście" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie