REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie zrewitalizowana

  • Autor: www.poznan.pl
  • 02 maj 2018 10:08
Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie zrewitalizowana
fot. www.poznan.pl

Vastint Poland zakupił teren Starej Rzeźni Miejskiej o powierzchni blisko 5,5 hektarów. Deweloper planuje przekształcić historyczny kwartał miasta w wielofunkcyjny obszar z miejscami do pracy, mieszkania oraz ogólnodostępną przestrzenią publiczną, zachowując postindustrialny styl dawnych zakładów.

REKLAMA

- Dla inwestorów jak Vastint Poland bardzo ważne jest to, by po drugiej stronie mieć wiarygodnego partnera. A takim są władze Miasta, które swoją politykę realizują w sposób przemyślany i konsekwentny. W tym przypadku chodzi o zrównoważony transport czy rewitalizację centrum. Inwestycje o takiej skali nie biorą się znikąd, impuls dają inwestycje miejskie. Stwarzają one warunki do realizacji takich projektów, jak zagospodarowanie terenu po Starej Rzeźni Miejskiej - tłumaczy Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nasze działania, jako władz miasta, ukierunkowane są na powrót ludzi do centrum. Wiemy też, czego potrzebują inwestorzy, by podejmować decyzje o swoich projektach. A takim dzięki decyzjom ożywają konkretne obszary. Ten projekt przywrócić świetność historycznym budynkom. Przekształci ten obszar w intersujący architektonicznie fragment centrum, zapełniając go ludźmi - podkreśla prezydent Poznania. 

Inwestor podpisał już umowę z prowadzącymi sklep z Antykami, znajdującym się na terenie Starej Rzeźni. Vastint Poland nie wyklucza współpracy także z pozostałymi kupcami, działającymi na terenie tego obiektu.

Stara Rzeźnia położona jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. W chwili otwarcia w 1900 roku zakłady mięsne były jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Po II wojnie światowej obiekt został zmodernizowany, ale w latach 90. XX wieku produkcję przeniesiono poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie, np. przy okazji targów staroci czy rozmaitych imprez kulturalno-gastronomicznych. Plany inwestycyjne obecnego właściciela na nowo zdefiniują funkcje i kształt historycznego kwartału miasta. Przewidywana powierzchnia przyszłej zabudowy to ok. 70 000 m2.

- Wstępna koncepcja urbanistyczna zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z historycznym kontekstem miejsca. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku, m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji będzie stanowić atrakcyjną, centralną część nowego założenia - mówi Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland. - Powstanie tu ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach handlowych i artystyczno-wystawienniczych. Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z elementami usług. Prace koncepcyjno-projektowe potrwają dwa lata. Mam nadzieję, że ich ostateczny kształt spotka się z przychylnym przyjęciem ze strony mieszkańców Poznania - dodaje Roger Andersson.

Vastint Poland jest częścią Grupy Vastint, międzynarodowej organizacji działającej na europejskim rynku nieruchomości od ponad 25 lat. W Polsce firma z powodzeniem realizuje projekty biurowe, innowacyjne parki biznesowe i hotele w dużych miastach regionalnych. Garbary będą trzecia inwestycją Vastint w Poznaniu. Aktualnie deweloper buduje drugi etap kompleksu biurowego Business Garden przy ul. Kolorowej oraz planuje realizację projektu mieszkaniowego Portowo na Starołęce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie