×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stare lampy uliczne wymieniają na nowoczesne ledy. Na koncie już blisko 20 tys. nowych opraw

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 maj 2022 12:25
Stare lampy uliczne wymieniają na nowoczesne ledy. Na koncie już blisko 20 tys. nowych opraw
W ubiegłym roku Tauron zainstalował niemal 20 tysięcy nowoczesnych opraw ledowych, w tym roku chce podwoić tę liczbę. fot. mat. prasowe Tauron

W ubiegłym roku Tauron zainstalował niemal 20 tysięcy nowoczesnych opraw ledowych, w tym roku chce podwoić tę liczbę. Zaczyna w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec, gdzie stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami.

REKLAMA

  • W gminie Ogrodzieniec do końca czerwca br. oświetleniowcy z Taurona wymienią 1336 sztuk opraw oświetleniowych, montując ledy o mocach od 13 W do 130 W.
  • 1106 opraw LED do końca czerwca pojawi się z kolei w jurajskiej gminie Olsztyn.
  • W ubiegłym roku Tauron Nowe Technologie na swoim obszarze działania zainstalował niemal 20 tysięcy nowoczesnych opraw ledowych. W tym roku spółka chciałaby podwoić tę wartość.

Tauron modernizuje oświetlenie drogowe w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec. Stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami. Koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami.

- W przypadku oferty Tauron Nowe Technologie, każda tego typu inwestycja poprzedzona jest wnikliwą analizą, którą włodarze gmin otrzymują w postaci audytu oświetleniowego. Na tej podstawie dowiadują się, jakie oszczędności gmina jest w stanie wygenerować zlecając naszej spółce wymianę opraw. I wielu wójtów, burmistrzów czy prezydentów jest zaskoczonych różnicami. A biorąc pod uwagę fakt coraz wyższych kosztów zakupu energii elektrycznej, decyzja o modernizacji oświetlenia ulicznego to dziś oznaka dojrzałości i umiejętnego zarządzania samorządem – mówi Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie (TNT).

W gminie Ogrodzieniec do końca czerwca br. oświetleniowcy z Taurona wymienią 1336 sztuk opraw oświetleniowych, montując ledy o mocach od 13 W do 130 W. Ponad połowę z nich stanowić będą jednak urządzenia o mocy 20 W. Pozwoli to na redukcję zapotrzebowania na energię do oświetlania ulic o 50% i oszczędności roczne na poziomie blisko 200 tys. zł.

1106 opraw LED do końca czerwca pojawi się z kolei w jurajskiej gminie Olsztyn. Prawie 300 z nich to punkty, które powstaną w wyniku zagęszczenia sieci. Także tutaj szacowane oszczędności zużycia prądu wyniosą ponad 50%. Po modernizacji oświetlenie olsztyńskich ulic zużyje w skali roku niemal 330 tys. kWh energii mniej niż dotychczas. Dzięki redukcji mocy gmina Olsztyn ograniczy dodatkowo roczny ślad węglowy aż o 250 ton CO2.

- Warto podkreślić, że technologia LED daje również spore możliwości w zakresie sterowania oświetleniem. Jesteśmy w stanie zamontować urządzenia, które nie tylko włączą i wyłączą lampy o zadanej porze, ale także automatycznie wyregulują natężenie w zależności od potrzeb. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygenerować dalsze spadki zapotrzebowania na energię elektryczną – mówi Piotr Apollo.

W ubiegłym roku Tauron Nowe Technologie na swoim obszarze działania (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) zainstalował niemal 20 tysięcy nowoczesnych opraw ledowych, dzięki czemu udało się ograniczyć emisję CO2 o niemal 16 tys. ton. W tym roku spółka chciałaby podwoić tę wartość.

Na koniec 2021 roku co dziesiąta latarnia uliczna na obszarze zarządzanym przez TAURON posiadała ledowe źródło światła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie