REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Stare Miasto w Bydgoszczy stanie się parkiem kulturowym

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 wrz 2021 10:33
Stare Miasto w Bydgoszczy stanie się parkiem kulturowym
Uchwała o parku kulturowym wprowadza również zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach od 22.00 do 6.00 w sklepach położonych na terenie parku kulturowego. Fot. Bydgoszcz.pl

Bydgoskie Stare Miasto i część Śródmieścia będą objęte dodatkową formą ochrony. Rada Miasta przyjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego, co ma pozwolić lepiej zadbać o historyczne dziedzictwo miasta. 

REKLAMA

Celem utworzenia parku kulturowego na obszarze Starego Miasta i jego okolic jest ochrona krajobrazu kulturowego oraz zachowanie wyróżniającego się średniowiecznego założenia miejskiego. 

Dzięki nowym regulacjom możliwe będzie rozwiązanie problemów związanych z formą i lokalizacją elementów reklamowych, szyldów, małej architektury, urządzeń technicznych, a także z prowadzonych prac remontowych w budynkach zabytkowych. Równie ważne są kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, w tym handlu obwoźnego, ogródków gastronomicznych, rodzaju organizowanych imprez, oświetlenia, estetyki poszczególnych elementów zagospodarowania.

Granice parku kulturowego w Bydgoszczy

Park obejmuje obszar o powierzchni około 6 kilometrów kwadratowych. Włączono w niego m.in. całe Stare Miasto znajdujące się pomiędzy Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą. Obszarem o szczególnych walorach włączonym do parku jest zrewitalizowana Wyspa Młyńska oraz nadrzeczne tereny Chwytowa z licznymi przykładami zabytkowej architektury poprzemysłowej.

Północną część parku stanowi rejon ulicy Gdańskiej i przyległego Placu Wolności z Parkiem Kazimierza Wielkiego. Jest on założeniem urbanistycznym również wyróżniającym się w krajobrazie Śródmieścia. Stanowi reprezentacyjny rejon, którego walory podkreśla znaczący udział zabytkowych – rejestrowych lub ewidencyjnych kamienic, sąsiedztwo parku im. Kazimierza Wielkiego, stanowiącego zabytkowe założenie parkowe wpisane do ewidencji zabytków, Pomnika Wolności oraz dominująca sylwetka Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy.

Co się zmieni?

Zakazy i ograniczenia w zakresie prowadzenia robót budowlanych, dotyczące obiektów zabytkowych, służą ochronie ich walorów historycznych, w tym formy architektonicznej, elementów detalu architektonicznego, kolorystyki, stolarki otworowej i drzwiowej itp.

W regulacjach dotyczących robót budowlanych uwzględniono także potrzebę zadbania o wizerunek nawierzchni chodników poprzez zastosowanie wielkowymiarowych płyt kamiennych lub płyt chodnikowych oraz drobnowymiarowej kostki kamiennej.

Uchwała zawiera również szczegółowe regulacje w zakresie lokalizacji, formy i wyposażenia ogródków gastronomicznych oraz zasad prowadzenia działalności artystycznej i kulturotwórczej w przestrzeni publicznych ulic i placów. W zapisach uchwały zawarto także regulacje dotyczących zasad lokalizacji obiektów handlu ulicznego np. kiosków sprzedaży kwiatów, prasy, stoisk handlowych itp.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie