REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Starganiec się zmieni. Będzie kąpielisko, boiska i ścieżki spacerowe

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2022 15:36
Starganiec się zmieni. Będzie kąpielisko, boiska i ścieżki spacerowe
Rozpoczęła się modernizacja terenu wokół stawu Starganiec. fot. Shutterstock / chary

Rozpoczęła się modernizacja terenu wokół stawu Starganiec. Jeszcze w przyszłym roku będzie tutaj przestrzeń rekreacyjna z kąpieliskiem i boiskami.

REKLAMA

  • Modernizację obszaru wokół stawu Starganiec, malowniczego terenu dawnego ośrodka wypoczynkowego przy granicy Katowic oraz Mikołowa, rozpoczął katowicki samorząd.
  • Za 6,8 mln zł do lata 2023 roku mają tam powstać: kąpielisko, boiska i ścieżki dla spacerowiczów.
  • Teren wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, gdzie w Katowicach mają powstać nowe, zielone przestrzenie.

Miasto akcentuje, że to jedno z kilku przedsięwzięć związanych z tworzeniem nowych parków w Katowicach, których rozpoczęcie zaplanowano na ten rok.

Rewitalizację Stargańca, obok niektórych innych katowickich parków, zapowiadał w swoim programie wyborczym w 2018 r. obecny prezydent Katowic Marcin Krupa. W październiku 2018 r. list intencyjny ws. rewitalizacji Stargańca podpisali przedstawiciele władz Katowic, Mikołowa i Lasów Państwowych.

W piątek prezydent Katowic Marcin Krupa i burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula wbili - wraz z zaproszonymi gośćmi - symboliczne pierwsze łopaty. Do przyszłorocznego lata powstać ma tam m.in. kąpielisko z zagospodarowaną plażą, boiska oraz ścieżki dla spacerowiczów.

 

Wiosną br. miasto dysponowało już projektem "Rekreacyjno-wypoczynkowego zagospodarowania terenu wokół stawu Starganiec", który uwzględnia zagospodarowanie i umocnienie plaży z zaadaptowaniem małego stawu na kąpielisko, odnowienie ścieżek, ustawienie altan piknikowych, ławek i leżaków miejskich, a także domków dla owadów oraz tablic informacyjnych i edukacyjnych.

Chociaż oferty złożone w dwóch przetargach przekraczały zarezerwowany budżet, miasto wygospodarowało dodatkowe środki, by rozpocząć realizację inwestycji.

Głównym elementem projektu jest wykonanie pomostu składającego się z dwóch części - stałej i pływającej, która będzie biegła równolegle do ścieżki pieszej. Nową atrakcją będzie także boisko do siatkówki plażowej, które powstanie w okolicach małego stawu.

Dodatkowo przewidziano utworzenie strefy małej gastronomii - miejsca dla dwóch foodtrucków. Zamontowane będzie nowe oświetlenie solarne i wymieniona nawierzchnia istniejącego parkingu. Posadzone zostaną drzewa, m.in. jabłonie, śliwy czy wiśnie, krzewy, trawy ozdobne i kwiaty. Inwestycja obejmuje teren o powierzchni 16 ha.

Sam staw Starganiec leży w administracyjnych granicach Mikołowa, w lasach panewnickich, będących częścią tzw. leśnej otuliny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przed laty katowicka huta Baildon zbudowała tam ośrodek wodno-rekreacyjny, z basenem i plażą - obecnie zrujnowany.

Mimo tego, a także zakazu kąpieli, plaża, w której pobliżu ustawiono ławki i stoliki, przyciąga mieszkańców. Szczególnie po pogodnych weekendach czy w czasie wakacji teren przylegający do stawu, pozostający w gestii Lasów Państwowych (katowicki Zakład Zieleni Miejskiej go dzierżawi), bywał dotąd zaśmiecony.

W tym kontekście w 2018 r. lokalni samorządowcy deklarowali wolę przywrócenia stawu dla mieszkańców. Mówili o wizjach odbudowy pomostu, urządzenia przystani kajaków czy rowerów wodnych, a także - w razie możliwości wyczyszczenia dna stawu i zapewnienia dopływu wody - przywrócenia możliwości kąpieli.

Niezależnie od tego burmistrz Mikołowa i prezydent Katowic planowali przystosowanie okolicznego terenu do celów rekreacyjnych: jego gruntownego oczyszczenia i zaaranżowania ścieżek spacerowych i rowerowych, a także budowy boiska do siatkówki plażowej.

Plany te kreślono jeszcze przed wyborami samorządowymi, przed którymi - obok zapowiedzi dotyczących Stargańca - ubiegający się wówczas o reelekcję prezydent Katowic Marcin Krupa zapowiadał zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście i rewitalizację części dotychczasowych.

Wiosną br. zgłoszony przez miasto do drugiej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych projekt "Poprawa jakości życia mieszkańców w terenach zurbanizowanych poprzez budowę i modernizację parków miejskich w Katowicach" uzyskał 43,2 mln zł dotacji.

Teren wokół Stargańca to jedna z pięciu lokalizacji, gdzie w Katowicach mają powstać nowe, zielone przestrzenie. Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi przetargi, aby wyłonić wykonawców czterech nowych parków na terenie dzielnic: Wełnowiec, Kostuchna, Ochojec oraz na pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie