×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Startuje Arena Gliwice. To dzieło Perbo-Projekt

  • Autor: PAP
  • 26 kwi 2018 12:09
Startuje Arena Gliwice. To dzieło Perbo-Projekt

Arena Gliwice, jedna z największych hal widowisko-sportowych w Polsce, rozpoczyna działalność. Na maj zaplanowano w niej pierwsze wydarzenia. Będą to kolejno: finał imprezy prozdrowotnej, gra miejska, koncert dla maturzystów, święto studenckie oraz koncert gwiazdy muzyki trance.

REKLAMA

Zbudowana w miejscu dawnego gliwickiego stadionu XX-lecia, między ul. Akademicką i Kujawską, hala ma umożliwiać zawody sportowe rangi międzynarodowej w szeregu dyscyplin. Obiekt ma być też przystosowany do imprez wystawienniczych i targowych, estradowych, społeczno-politycznych czy komercyjnych.

Pierwotnie budowana od wiosny 2013 r. hala miała być gotowa jesienią 2016 r. Ostatni termin zakończenia robót przypadł na 14 listopada ub. roku. Obiekt dostał następnie pozwolenie na użytkowanie, a hala została przekazana w dzierżawę miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, które wcześniej - jako menedżer kontraktu - odpowiadało za budowę.

Zarządzać halą - na mocy trzyletniej umowy operatorskiej - będzie gliwicka Fundacja Radan. Jak powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, aktualna nazwa hali to "Arena Gliwice". Prezes fundacji Radan Tadeusz Wesołowski poinformował natomiast, że dla zarządzania halą powołano spółkę celową Radan Operator.

Przewodniczący rady nadzorczej spółki Radan Operator, b. prezes spółki PL2012 Marcin Herra mówił na czwartkowej konferencji o szybkim rozwoju rynku czasu wolnego w Polsce, a jednocześnie panującej na nim dużej konkurencji. Z tej perspektywy zachwalał uniwersalność i możliwości Areny Gliwice, jej dobrą lokalizację i skomunikowanie; ocenił, że hala "to nowa jakość na mapie Polski w kontekście obiektów wielofunkcyjnych".

"Funkcjonalność w połączeniu z lokalizacją, w połączeniu z potencjałem regionu, dają nam dzisiaj asumpt, aby powiedzieć - to jest miejsce, które daje możliwość organizacji wydarzeń wielkoformatowych, koncertów, festiwali muzycznych, wydarzeń o randze międzynarodowej, (…) to są też spotkania biznesowe, konferencje, wystawy, spotkania kulturalne czy imprezy dla firm" - wymieniał Herra.

Zapowiadając pierwsze imprezy, zastrzegł, że rozmowy o kalendarzu imprez na 2018 r. rozpoczęły się stosunkowo późno - dotąd zawiera on ponad 30 wydarzeń. Jak podał, już 6 maja br. przez arenę główną obiektu przebiegnie grupa kobiet w ramach imprezy biegowej "ANITA Zawsze Pier(w)si", organizowanej na rzecz walki z rakiem piersi. Na 12 i 13 maja planowane są: "Gra miejska 360 stopni", koncert "Śląsk Maturzystom" oraz dzień otwarty hali dla mieszkańców.

30 maja w Arenie Gliwice odbędzie się sprzedany już w całości koncert wykonawcy muzyki trance Armina van Buurena. 1-3 czerwca w hali mają odbyć się Mistrzostwa Europy w Ju-Jitsu, a 8 września zawody w futbolu amerykańskim kobiet. Na jesień planowana jest też m.in. duża produkcja muzyki dance z cyklu "Sensation" czy impreza "Kick Boxing Challenge"; w grudniu odbyć ma się gala Disney On Ice. Kolejne wydarzenia mają być ogłaszane z czasem.

"Jesteśmy do 2020 r. i naszym celem jest to, aby w 2020 r. Arena była miejscem, z którego wszyscy mieszkańcy Gliwic będą dumni, bo będzie to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Polsce; będzie to miejsce, które będzie naprawdę wizytówką Gliwic; będzie to obiekt rozpoznawalny na mapie nie tylko Polski i Europy" - zadeklarował Herra.

Arenę Gliwice tworzy zespół połączonych budynków - w tym hali głównej (z widownią na blisko 13,4 tys. miejsc siedzących, razem z wykorzystaniem płyty pojemność ma przekraczać 17 tys. widzów) i hali treningowej (ok. 1 tys. miejsc, maksymalnie 3,5 tys. osób). W kompleksie znajduje się też 5 sal konferencyjnych na łącznie 500 miejsc. Wokół przygotowano ponad 800 miejsc parkingowych.

Równolegle z budową hali miasto odnowiło okoliczny układ komunikacyjny - gliwickie ulice Kujawską, Panewnicką i Akademicką, łączące m.in. wschodnią część śródmieścia z Drogową Trasą Średnicową i dzielnicą Sośnica. Obecnie odnawiany jest przylegający do hali Park Chrobrego.

Gliwice sfinansowały wartą ok. 333 mln zł brutto umowę z głównym wykonawcą hali, firmą Mirbud, z kredytów, środków własnych, a także 15 mln zł dotacji resortu sportu. Według wcześniejszych informacji gliwickiego magistratu łączny koszt przedsięwzięcia - razem z wyposażeniem - to ok. 400 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie