×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Warszawy

  • Autor: UM Warszawa
  • 01 gru 2021 13:42
Startuje kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Warszawy
Startuje kolejna edycja budżetu obywatelskiego Warszawy, fot. shutterstock

Od dzisiaj można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego Warszawy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę - 101 130 815 zł. Etap składania projektów potrwa do 25 stycznia 2022 r.

REKLAMA

- Budżet obywatelski naprawdę działa, od 2015 r. zrealizowaliśmy ponad 3700 projektów i wciąż realizujemy kolejne. Dzięki niemu mieszkańcy wspólnie tworzą Warszawę i mają realny wpływ na to, jak zmienia się ich okolica. Warto również przypomnieć, że nowe place zabaw czy ławki to nie jedyne typy projektów, jakie można zgłaszać w budżecie obywatelskim. Katalog zadań Urzędu m.st. Warszawy – a więc również potencjalnych projektów –  obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, edukację, kulturę, ochronę środowiska, zdrowie czy pomoc społeczną – przypomina Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. - Dlatego bardzo się cieszę, że dziś rozpoczynamy 9. edycję budżetu obywatelskiego w Warszawie. Od dziś mieszkańcy i mieszkanki Warszawy znowu mogą zgłaszać swoje pomysły na to, co ma powstać w ich okolicy lub w całym mieście – dodała Karolina Zdrodowska.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców przeznaczono aż 101 130 815 zł , czyli najwięcej od samego początku istnienia budżetu – kiedyś jeszcze – partycypacyjnego w Warszawie.  Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić na formularzu papierowym lub przez internet, na stronie bo.um.warszawa.pl

Mariusz Budziszewski, radny m.st. Warszawy podkreślał, że budżet obywatelski to niezwykłe narzędzie w rękach mieszkańców. - Pozwala nam wspólnie z nimi decydować o tym, jak wydamy publiczne pieniądze. Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Warszawy, aby nie bali się skorzystać z możliwości, jakie daje budżet obywatelski. Żeby wspólnie z sąsiadami zastanowili się, czego brakuje w ich okolicy, co można poprawić – dodał radny Budziszewski. 

Zgłoszenie projektu to nic trudnego. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, znać się na procesach inwestycyjnych czy dokumentacjach, żeby zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany. Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Następnie, każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez Urząd. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2023 r.

Konferencja rozpoczynająca zgłaszanie projektów odbyła się dzisiaj w Jadłodzielni przy Twardej 1 a, która powstała w ramach budżetu partycypacyjnego w 2018 r. Jest prowadzona przez Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście.

- Miejsce, w którym się spotykamy nie jest przypadkowe – mówiła dyrektorka Karolina Zdrodowska. - W tej siedzibie CPS również są realizowane zwycięskie projekty z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Znajduje się tu prężnie działająca jadłodzielnia, a dzięki głosom mieszkańców, prowadzone są też bezpłatne warsztaty o tematyce zero waste, m.in.: „Jak gotować, żeby nie marnować” czy „Konserwacja żywności” – dodała Zdrodowska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie