REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Startuje rewitalizacja zajazdu kazimierskiego na krakowskim Kazimierzu

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2018 14:41
Startuje rewitalizacja zajazdu kazimierskiego na krakowskim Kazimierzu
fot. unsplash

Rozpoczyna się procedura związana z rewitalizacją zabytkowego budynku tzw. zajazdu kazimierskiego na krakowskim Kazimierzu. W przyszłości w odremontowanym gmachu ma się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków.

REKLAMA

W środę Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na opracowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o pozwolenie na budowę dla adaptacji zrujnowanego budynku mieszczącego się na rogu ul. Krakowskiej i Węgłowej.

Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków wyjaśniła, że w ramach tego zlecenia, w pierwszym etapie wykonany będzie projekt koncepcyjny, który pozwoli na oszacowanie wartości robót budowlanych. Następnie wykonawca będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektową i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. "Chcielibyśmy mieć ten dokument pod koniec tego roku" - zapowiedziała.

Według niej w tym roku urzędnicy chcą oszacować wartość prac budowlanych związanych z adaptacją i renowacją obiektu. To pozwoli na projekcję wydatków na kolejne lata i zaproponowanie konkretnych kwot w dokumentach finansowych miasta.

W obecnej formie budynek dawnego zajazdu kazimierskiego pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Położony jest w miejscu wyjątkowo ważnym z punktu widzenia historii Kazimierza, przy wylocie na pierwotny rynek kazimierski (obecny pl. Wolnica). Jako jeden z niewielu obiektów zabudowy mieszkalnej zachował relikty pierwotnych domów mieszczańskich, ponieważ wzniesiono go z wykorzystaniem zachowanych piwnic domów średniowiecznych usytuowanych przy ul. Węgłowej.

W latach 80. ubiegłego wieku planowano zaadaptować budynek na hotel, jednak do realizacji tych planów nie doszło. Przez lata przeprowadzano jedynie doraźne remonty niszczejącego obiektu.

Według planów po renowacji, w dawnym tzw. zajeździe kazimierskim będzie się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 2017 r. jako samorządowa instytucja kultury. Już obecnie część parteru zajmuje filia tej instytucji.

Łączna powierzchnia zajazdu wynosi 5 tys. m kw. Budynek liczy trzy piętra oraz poddasze i piwnicę. W nowej siedzibie ma funkcjonować nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale i księgarnia, kawiarnia, sale konferencyjne, pokój zabaw dla dzieci oraz tzw. pokoje pisarzy (Stanisława Lema, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Sławomira Mrożka), w których znajdą się zbiory związane z tymi literatami. Swoje pomieszczenia znajdzie również dział administracyjny.

W lipcu ub.r. przedstawiciele placówki szacowali, że wstępny koszt remontu i dostosowania tej kamienicy na użytek Biblioteki Kraków wyniesie co najmniej 40 mln zł.

Biblioteka Kraków powstała na mocy decyzji krakowskich radnych, którzy w lipcu 2016 r. zdecydowali o połączeniu w jedną samorządową instytucję kultury czterech dotychczasowych bibliotek publicznych wraz z ich filiami: Krowoderskiej, Nowohuckiej, Podgórskiej i Śródmiejskiej. Nową instytucję tworzy sieć 57 bibliotek miejskich. Najmniejsza z nich ma 28 m kw., największa 560 m kw. powierzchni przeznaczonej dla użytkowników. Łącznie w swoich zbiorach Biblioteka Kraków ma 1,2 mln woluminów, z których korzysta 220 tys. czytelników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie