×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Stary Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2018 09:35
  • Aktualizacja: 14 maj 2018 09:34
Stary Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację
fot. shutterstock

Stary Rynek w Bydgoszczy przejdzie rewitalizację, w której ramach zaplanowano przede wszystkim remont i przebudowę nawierzchni oraz wprowadzenie elementów poprawiających funkcjonalność i estetykę. Prace mają zostać zakończone w połowie 2019 r.

REKLAMA

Rynek został wytyczony w 1346 r., gdy akt lokacyjny dla Bydgoszczy wystawił król Kazimierz Wielki, a wybrukowano go w 1604 r. Na placu znajdują się monumentalny pomnik Walki i Męczeństwa oraz fontanna z rzeźbą przestawiającą dzieci bawiące się z gęsią. Przy rynku usytuowane są m.in. ratusz, biblioteka i restauracje. Na rynku odbywają m.in. uroczystości patriotyczne, manifestacje i imprezy rozrywkowe.

Według projektu, centralna część placu zostanie wyłożona szaro-żółtymi płytami granitowymi o zróżnicowanych wymiarach, a wokół nich powstanie obwódka z czarnej kostki bazaltowej. Zaznaczony zostanie zarys dawnego ratusza, zlokalizowanego w centralnej części rynku. Wzdłuż zachodniej pierzei powstanie murek z siedziskami.

Otaczające plac ulice wyłożone zostaną kamienną kostką. Chodniki zostaną poszerzone, co pozwoli na urządzanie ogródków letnich bezpośrednio przy restauracjach, aby nie utrudniać poruszania się pieszych. Jezdnie i chodniki znajdą się na jednym poziomie.

Przy zabytkowej fontannie z rzeźbą na cokole przestawiającą dzieci bawiące się z gęsią, pojawi się iluminacja. Reflektory skierowane na nią zostaną zamontowane na pobliskich lampach ulicznych. Renowację przejdą słupy oświetleniowe w kształcie pastorału, a przy nich powstaną kwietniki.

Pomnik Walki Męczeństwa z 1969 r. znajdujący przed ratuszem zostanie nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim. Bardziej wyeksponowana ma zostać płyta upamiętniająca wkroczenie polskich żołnierzy do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 r., co oznaczało powrót miasta do macierzy po 148 latach zaborów.

W zachodniej części Starego Rynku powstanie też infrastruktura techniczna, która umożliwi w przyszłości wyświetlanie mappingu, czyli efektownego nakładania dwuwymiarowego obrazu na okoliczne budynki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie