×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Staszów zrewitalizuje kompleks jezior

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2018 14:04
Staszów zrewitalizuje kompleks jezior
fot. unsplash

Samorząd Staszowa przygotowuje się do rewitalizacji wykorzystywanego turystycznie leśnego kompleksu jezior w Golejowie. Niedawno rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na pierwszy etap prac.

REKLAMA

Jak wynika z komunikatu przekazanego przez staszowski magistrat, na tzw. "małą rewitalizację" golejowskich jezior, gmina Staszów pozyskała ponad 2,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie, w ramach funduszy unijnych z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Koszt całego przedsięwzięcia to 3 mln zł.

W Golejowie - w terenie leśnym położonym kilka kilometrów od centrum Staszowa - przez ponad pół wieku, do wybuchu I wojny światowej funkcjonowała kopalnia torfu, wykorzystywanego jako opał na potrzeby cukrowni w pobliskich Rytwianach. Po zamknięciu kopalni, wyrobiska zalano wodą, a jeziorka stały się atrakcją turystyczną dla mieszkańców Staszowa i regionu. Wśród kilkudziesięciu położonych malowniczo w lesie zbiorników, najpopularniejszy jest Duży Staw. Można tu wypoczywać na plaży i korzystać z basenów wydzielonych w wodzie zbiornika. Staw ten połączony jest z trzema innymi zbiornikami kanałami. Pozwala to na swobodne pływanie kajakami, łódkami i rowerkami wodnymi pomiędzy jeziorkami.

"Główny nacisk położony zostanie na poprawę stanu jezior, dlatego zostaną one poddane oczyszczeniu i odmulaniu. Dzięki temu radykalnie poprawi się czystość wody. Procesowi odmulania zostaną poddane również kanały łączące poszczególne jeziorka" - podkreślono w komunikacie.

W ramach projektu zaplanowano także wymianę pomostów przy zbiornikach oraz oczyszczenie i powiększenie plaży.

Projekt przedsięwzięcia przygotuje wyłoniona w rozstrzygniętym niedawno przetargu firma. Dokument ma być gotowy w lutym.

Jak powiedział w środę wiceburmistrz Staszowa Ewa Kondek, prace w Golejowie mają być zrealizowane w przyszłym roku. Jak dodała, gmina będzie zabiegała o pozyskanie środków na realizację kolejnego etapu rewitalizacji tamtejszych terenów - ta część będzie związana z infrastrukturą turystyczną i rekreacyjną.

"Mała rewitalizacja" golejowskich jezior jest elementem projektu kompleksowego zagospodarowania zieleni w okolicach dużych osiedli mieszkaniowych na terenie Staszowa.

Łącznie gmina na realizację całego projektu pozyskała ponad 8,4 mln zł wsparcia z NFOŚiGW, w ramach funduszy unijnych. Wkład własny samorządu ma wynieść 1,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie