Stolicę Estonii czeka spektakularna inwestycja. To Zaha Hadid Architects ma odmienić TallinnPropertydesign.pl - 15-09-2017 10:12


Gigantyczny teren wzdłuż nabrzeży i basenów portowych w Tallinnie od dłuższego czasu czeka na zagospodarowanie. Uchwalony właśnie Master plan zakłada kompleksowe połączenie portu z niezagospodarowanym terenem. Do 2030 r. z pomocą pracowni Zaha Hadid Architects ma nastąpić przebudowa Portu Stare Miasto w stolicy Estonii.

Tallinn to miasto o wielu twarzach. Jest jednym z najszybciej rozwijających się portów w Europie i liderem, jeśli chodzi o zaawansowane technologie. A przy tym, stolica Estonii to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Stare Miasto w Tallinnie jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uchwalony właśnie Master Plan przywraca i zarazem wzmacnia połączenie miasta z morzem. Master Plan ma zapewnić dobre połączenie terminali promowych i rejsowych z centrum miasta, a jednocześnie lepiej zintegrować port z nowymi kwartałami miejskimi.

Według koncepcji Zaha Hadid Architects powstanie nowy terminal pasażerski, zabudowa biurowa, handlowa i hotelowa wzdłuż wybrzeża, która połączy port z wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO Starym Miastem. W planach powstanie atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni miejskiej z myślą o mieszkańcach.

- Jesteśmy zaszczyceni współpracą z Portem Tallinn przy opracowaniu unikalnych rozwiązań umożliwiających stworzenie długoterminowej wizji portu - podkreślił Ginaluca Racana, dyrektor Zaha Hadid Architects i dodał, że w planach są nowe drogi i połączenia komunikacyjne z myślą o mieszkańcach. - Zupełnie nowe połączenie miasta z jego portem umożliwi mieszkańcom odzyskanie części kwartału, która jest obecnie trudno dostępa i była przeznaczona wyłącznie do celów tranzytowych - zauważył.