REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Studenci AGH skonstruowali pierwszą w Polsce mechanicznie zwijaną kładkę dla pieszych

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2018 12:31
fot. shutterstock

Studenci AGH w Krakowie skonstruowali pierwszą w Polsce mechanicznie zwijaną kładkę dla pieszych. Kładka ma 3,35 m długości i jest w stanie utrzymać ciężar do 200 kg - informuje uczelnia.

REKLAMA

Autorzy rozwiązania wzorowali się na podobnym obiekcie z Wielkiej Brytanii. Rzeczniczka uczelni Anna Żmuda-Muszyńska poinformowała w czwartek PAP, że "oryginalny projekt jest jedyną tego typu konstrukcją w Polsce". Prototyp zwijanej kładki studenci stworzyli w ramach pracy inżynierskiej.

Kładka stworzona przez studentów z AGH ma 3,35 m długości i 0,5 m szerokości i jest w stanie utrzymać ciężar do 200 kg. Model składa się z 8 segmentów, poruszanych przez 14 siłowników, sterowanych elektronicznie i zasilanych prądem stałym. Elementy pomostu działają pojedynczo - każdy segment składa się dopiero po zakończeniu pracy poprzedniego. Konstrukcja wykonana jest ze stalowych profili i drewnianych podestów. Wszystkie części mostu dla pieszych zostały samodzielnie zaprojektowane i wykonane przez studentów.

Do stworzenia zwijanej kładki dla pieszych zainspirował studentów The Rolling Bridge znajdujący się w Londynie.

Jak podkreślają młodzi konstruktorzy, ich pomost mógłby z powodzeniem być elementem np. ogrodu botanicznego. W przyszłości rozbudowany i ulepszony model mógłby pełnić funkcję przejścia dla pieszych w nietypowych miejscach, np. w okolicy rzek czy nadmorskich nabrzeży.

Według młodych konstruktorów atutem tego typu obiektu jest nie tylko jego atrakcyjność pod względem estetycznym, ale i użytkowym. Model wpisuje się w obecny trend wprowadzania ruchu w konstrukcje budowlane i jest doskonałym przykładem połączenia kilku dziedzin: budownictwa, mechaniki i architektury. Obecnie tego typu myśl inżynierska rozwijana jest poprzez budowanie np. składanych budynków używanych podczas działań wojskowych w trudno dostępnych miejscach, m.in. na pustyni.

Projekt stworzyli studenci: Michał Pyza, Piotr Roszkowski, Tomasz Tatara. Opiekunami projektu byli Henryk Ciurej oraz Michał Betlej. Prace nad modelem trwały półtora roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie