Supernowoczesne SPA w Domu Seniora, a w nim basen flotacyjny i sztuczne słońcePropertydesign.pl - 11-08-2016 16:06


Leśny Dom Seniora powstaje w Piastowie. Wyróżnikiem inwestycji zaprojektowanej przez architekta Andrzeja Piątkowskiego będzie supernowczesne SPA. W nim zaplanowano basen flotacyjny, sztuczne słońce i sterowane komputerowo urządzenia do reedukacji chodu. A to nie wszystko!

W Piastowie powstaje ośrodek, który wyznacza nowe standardy. Kompleksowa rehabilitacja dla seniorów jest tu połączona z nowoczesnym SPA.

W krajach skandynawskich tzw. sztuczne słońce ma prawie każdy dom seniora, w Polsce to zupełna nowość. Jak to działa? W pomieszczeniu montuje się promienniki emitujące światło prawie takie samo jak naturalne słoneczne, o natężeniu do 30 tys. luksów.

 – Pod sztucznym słońcem nawet w środku zimy poczujemy się jak na plaży w letni, bezchmurny dzień.  Dla dopełnienia klimatu można dodać symulację morskiej bryzy. Jest jedna istotna różnica między słońcem naturalnym a naszym – tu nie ma szkodliwego promieniowania UV. W tym przypadku nie chodzi też o opalanie. Nasze słońce działa przeciwdepresyjnie, a w odróżnieniu od lamp antydepresyjnych daje również przyjemne ciepło. Natężenie światła i temperatura są w pełni regulowane, dzięki czemu można otrzymać m.in. wschód, pełnię lub zachód słońca – mówi Magdalena Gromadowska z firmy Hospitec Polska, polskiego przedstawiciela szwedzkiej firmy Suntech Group AB, producenta sztucznego słońca.

Po kąpieli słonecznej minerały solne

Leśny Dom Seniora będzie także jednym z zaledwie trzech miejsc w kraju z basenem flotacyjnym. Woda jest w nim tak nasycona minerałami solnymi, że człowiek swobodnie unosi się na powierzchni.  – Godzina w basenie flotacyjnym daje tyle, ile kilka godzin zdrowego, głębokiego snu. Do tego uwalniają się endorfiny, co natychmiast poprawia samopoczucie. Kąpiel ma też szereg zalet terapeutycznych – mówi Sebastian Pasturek z firmy AS Produkt, producenta basenu.

Przyspiesza regenerację organizmu – m.in. wspiera leczenie stawów czy kręgosłupa szyjnego, łagodzi bóle reumatyczne rewitalizuje komórki skóry i likwiduje stany napięcia nerwowego. Specjalnie pod kątem potrzeb seniorów w Leśnym Domu Seniora zostały zaprojektowane również tradycyjne elementy SPA, jak grota solna, sauna fińska czy jacuzzi.

Ciepło z ziemi, energia ze słońca

Miejsce, w którym powstaje Leśny Dom Seniora jest nieprzypadkowe. Piastowo to niewielka miejscowość na Pałukach – 40 km od Bydgoszczy i 80 km od Poznania. Wokół gęste lasy, malownicze jeziora i lekko pofałdowany krajobraz. Okolica sprzyja aktywności fizycznej, a przy samym ośrodku seniorzy będą mogli m.in. poćwiczyć na zewnętrznej siłowni, uprawiać ogródek warzywny i mały sad lub spędzić czas w przestronnym amfiteatrze ze sceną.

– Zadbaliśmy o rzeczy, które seniorzy cenią i lubią. Powietrze jest tu czyste, a klimat zdrowy. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązania ekologiczne. Głębinowa pompa dostarczy ciepło, a panele fotowoltaiczne energię. Mamy też własne ujęcie wody oligoceńskiej. W każdym aspekcie będzie to dom przyszłości dla seniorów – podkreśla Katarzyna Wiśniewska.

Otwarcie ośrodka zaplanowane jest na wiosnę 2017 r.