REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Światowe Forum Miejskie w Katowicach odbędzie się na 50 tys. mkw.

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2022 14:43
Światowe Forum Miejskie w Katowicach odbędzie się na 50 tys. mkw.
Światowe Forum Miejskie w Katowicach odbędzie się na 50 tys. m kw. m.in. MCK, Spodka, fot. mat. pras.

Światowe Forum Miejskie, które rozpocznie się za miesiąc w Katowicach, będzie odbywało się na 50 tys. m kw. powierzchni Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Spodka i obiektów tymczasowych wokół. Dodatkowo w mieście powstanie 11 otwartych stref wydarzenia.

REKLAMA

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Organizatorem jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich. Po stronie polskiej wydarzenie przygotowują Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" będzie 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. W grudniu 2018 r. odbył się tam Światowy Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24), a w grudniu ub. roku inna impreza pod egidą Narodów Zjednoczonych - 16. Szczyt Cyfrowy - Internet Governance Forum 2021 (IGF).

Szczególnie przy okazji COP powierzchnię katowickiego MCK znacznie rozbudowano, wykorzystując przylegający Spodek, a także obiekty tymczasowe zbudowane na placu przed Spodkiem i obszernym parkingu katowickiej Strefy Kultury, połączone z MCK zadaszonymi przejściami. Podobnie będzie teraz.

Jak przekazali PAP w piątek przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich, których zespół Idea Expo odpowiada za przygotowanie kompleksu WUF11, całość powierzchni, na których będzie się odbywało to wydarzenie, obejmie ok. 50 tys. m kw. Samo MCK dysponuje ponad 30 tys. m kw., w tym ponad 8 tys. m kw. głównej sali wielofunkcyjnej.

Połączony z MCK stałym przejściem Spodek ma ogółem blisko 30 tys. m kw. powierzchni, jednak w trakcie wydarzenia będzie wykorzystywana przede wszystkim jego sala główna (główna sala plenarna WUF na ceremonie otwarcia i zamknięcia dla 6 tys. osób, przekształcana w salę "Dialog A" na 1 tys. osób) oraz sala Bingo przekształcona na sale do spotkań bileteralnych.

Na parkingu Strefy Kultury powstaje pięć połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni ponad 8 tys. m kw. Tam zlokalizowanych będzie ok. 150 stoisk wystawców strefy "Expo": państw, miast, firm czy organizacji (dotąd zgłosiło się ok. 100 wystawców).

Strefa "Expo" będzie połączona z MCK tymczasowym krytym korytarzem; podobnie zbudowane na placu przed Spodkiem namioty wejściowe "Entry area" (kontroli bezpieczeństwa i rejestracji), a także namioty dwóch sal konferencyjnych "Round Table 1" na 300 osób i "Round Table 2" na 250 osób.

Poziom głównego wejścia do MCK (od strony Placu Sławika i Antalla) będzie zajmowała strefa chilloutu. Stamtąd można będzie dostać się do trzech sal konferencyjnych na tym samym poziomie: dwóch nazwanych "Voices from Cities" i jednej "European Track Room" (zwyczajowo w MCK sale te nazywane są "balowymi").

Na wyższym poziomie MCK, w sali wielofunkcyjnej, zaaranżowanych zostanie 20 sal networkingowych, które będą zamieniane na 15 sal "Training Events". Dodatkowo powstanie tam sala "SDG Action" i "One UN Room" - na 120 osób. Z holu MCK będzie się można przedostać korytarzem do strefy "Expo" lub do ponad 20 sal konferencyjnych MCK .

Przewidziano dwa "Food Courty" - wewnętrzny na koronie Spodka oraz zewnętrzny, w obiektach tymczasowych między Spodkiem i MCK. Wykorzystana zostanie sala gimnastyczna Spodka - jako zaplecze dla wolontariuszy. Centrum prasowe z miejscem konferencji prasowych powstanie w obiekcie tymczasowym na parkingu technicznym na zapleczu MCK. Obok będą dwie sale dla wydarzeń specjalnych.

Jak podkreśliła na piątkowym briefingu w Katowicach wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Światowe Forum Miejskie jest bezpłatne i każdy może się na nie zarejestrować. "Ale ponieważ mamy strefę bezpieczeństwa, będą głowy państw, premierzy, prezydenci, przedstawiciele rządów, różnych organizacji, będzie to strefa zamknięta" - przypomniała.

Organizatorzy chcą jednak, aby miasto i jego społeczność mogły aktywnie uczestniczyć w Światowym Forum Miejskim. Dlatego wspólnie z samorządem Katowic powstanie jedenaście stref rozlokowanych w różnych punktach miasta, poświęconych różnej tematyce - bezpłatnych i dostępnych bez rejestracji.

Będą to strefy: relaksu, nauki, innowacji, centrum, miasta i muzyki, kultury i sztuki, Miasteczko Młodych, KATO Urban Corner, Miasto360, Metrolab oraz Urban Cinema by Santander. Będzie tam można obejrzeć filmy o tematyce miejskiej, poznać naukowe ciekawostki, podyskutować z młodymi ludźmi lub po prostu coś zjeść.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie