REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Świętokrzyskie zyskało nowy dworzec

  • Autor: PAP
  • 13 lut 2018 15:02
Świętokrzyskie zyskało nowy dworzec
fot. unsplash

Funkcjonalny peron, winda oraz nowe przejście podziemne zapewniające pasażerom bardziej komfortowy dostęp do pociągów – to tylko kilka udogodnień zakończonej rozbudowy stacji kolejowej Włoszczowa Północ.

REKLAMA

W maju 2016 r. władze PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły rozbudowę stacji kolejowej Włoszczowa Północ (Świętokrzyskie) na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK). Inwestycja jest częścią projektu, który ma skrócić czas przejazdu z Kielc do Warszawy. Wartość prac na stacji wyniosła 56 mln zł.

Remont stacji zakończył się w poniedziałek. "Przebudowano tory, zamontowano rozjazdy, zakończono budowę drugiego peronu oraz przejścia podziemnego. Od strony pasażerskiej ta obsługa jest zapewniona. Wykonano również część prac, które ułatwiają przejazd pociągów" - przekazał PAP we wtorek rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec.

Przebudowa stacji wpłynęła na zwiększenie się przepustowości linii, co pozwala na jazdę większej liczby pociągów. W ramach prac zmodernizowano tory i sieć trakcyjną oraz wymieniono rozjazdy. Dzięki nowej nastawni dysponującej (głównej) i modernizacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym poprawiło się bezpieczeństwo kierowania pociągów.

Poprawie uległa infrastruktura, którą dostosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano windę, ławki i wiaty. Na tablicach umieszczono informację o rozkładzie jazdy. Zamontowano także antypoślizgową nawierzchnię, ścieżki naprowadzające dla niedowidzących oraz funkcjonalne oświetlenie zapewniające bezpieczny dostęp do pociągów.

Przebudowa stacji Włoszczowa Płn. jest częścią szerszego projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa etap II" finansowanego ze środków krajowych. Wartość realizowanych w 2017 r. prac na CMK to 162 mln zł. Modernizacja linii zwiększy możliwości dla ruchu pasażerskiego - umożliwi przejazd większej liczby pociągów i dostosuje stacje do prędkości 200 km/h, a następnie 230-250 km/h. Do 2020 r. powinna zakończyć się budowa łącznicy kolejowej Czarnca-Włoszczowa Północ, która pozwoli m.in. skrócić podróż z Kielc do Warszawy o ok. 30 minut. Obecnie taka podróż najszybszym pociągiem linią nr 8 trwa ok. 2h 47 min.

W najbliższym czasie w woj. świętokrzyskim zmodernizowane zostaną stacje i przystanki na odcinkach: Skarżysko-Kamienna - Sandomierz i Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kozłów. Inwestycje będą realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

Położona w zachodniej części województwa świętokrzyskiego Włoszczowa jest miastem powiatowym liczącym ok. 11 tys. mieszkańców. Na jej terenie znajduje się kilka zakładów m.in. z branży urządzeń elektrotechnicznych, obróbki aluminium, stolarki okiennej oraz duża spółdzielnia mleczarska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie