Symbol Muzeum Śląskiego w Katowicach przechodzi metamorfozęPAP - 24-02-2016 09:38


Wieża wyciągowa szybu "Warszawa II", najbardziej rozpoznawalny symbol Muzeum Śląskiego w Katowicach przechodzi metamorfozę - poinformowało muzeum. Powstaje m.in. zadaszenie. Obiekt ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających wiosną tego roku.

Ok. 40-metrowa wieża szybu "Warszawa II", wybudowana na początku lat dwudziestych, jest pozostałością po jednym z najstarszych szybów dawnej kopalni "Katowice". "Zachowana w oryginalnym stanie, bez poważnych przekształceń, stanowi świadectwo rozwiązań technologicznych z lat 20. ubiegłego wieku" - poinformowało Muzeum Śląskie.

Podczas budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego na terenach pokopalnianych, wieża szybu "Warszawa II" została zaadaptowana na wieżę widokową. Wzmocnione zostały m.in. fundamenty, dobudowano windę panoramiczną, zabezpieczono podesty i balustrady na schodach, wykonano też oświetlenie wieży. Prace, jak informowało muzeum, nie ingerowały w zabytkową konstrukcję wieży.

Obecnie prowadzone są kolejne prace. "Dzięki otrzymanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji, w najbliższych dniach zakończony zostanie montaż paneli zabezpieczających na pomostach, które będą pełnić również funkcję informacyjną i promocyjną" - poinformowało we wtorek muzeum.

Na górnej platformie wieży powstanie zadaszenie, które - jak dodano - "nawiąże do jej pierwotnego wyglądu".

Jak poinformowała Danuta Piękoś z muzeum, w ramach przyznanej dotacji w wys. 150 tys. zł opracowana została również "kompleksowa dokumentacja prac restauracyjnych wieży, które pozwolą na utrzymanie trwałości konstrukcji przez nawet pół wieku".

Prace na wieży potrwają do końca marca.

Wieża szybu "Warszawa II" jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego, charakterystycznym punktem na mapie Katowic, jak również atrakcją turystyczną. Jest pozostałością po zamkniętej w 1999 roku kopalni "Katowice".

Obecnie na terenie muzeum prowadzone są również prace związane z rewitalizacją dwóch zabytkowych budynków. W dawnej stolarni będzie m.in. prezentowana wystawa nawiązująca do podróży bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Z kolei dzięki kompleksowemu remontowi dawnej łaźni głównej możliwe będzie przeniesienie tam pracowni Działów Historii, Archeologii i Etnologii z budynku muzeum przy al. Korfantego. Zasadniczą część zajmie powierzchnia ekspozycyjna.

Budżet projektu związanego m.in. z adaptacją tych dwóch budynków, to prawie 30 mln zł, z czego ponad 15 mln zł dofinansowania uzyskano w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 14,5 mln zł to wkład własny województwa śląskiego.

Nową siedzibę Muzeum Śląskiego otwarto w czerwcu 2015 roku. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Koszt budowy nowej siedziby muzeum to 274 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki unijne. W zbiorach Muzeum Śląskiego znajduje się ponad 118 tys. eksponatów.