×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Symbole Radomia, m.in. pistolet Vis i maszyna do szycia "Łucznik" pojawiły się w centrum

  • Autor: PAP
  • 20 lis 2018 09:14
fot. shutterstock

Małe rzeźby z brązu przedstawiające symbole Radomia, m.in. legendarną maszynę do szycia "Łucznik", aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, pistolet Vis i buty z "Radoskóru" pojawiły się w centrum miasta. Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

REKLAMA

Na projekt "Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" składa się 14 rzeźb. Są to przedmioty, z których słynął przed laty, a także znany jest dzisiaj, Radom.

"Chcieliśmy przypomnieć wszystkie te rzeczy, które były wytwarzane w naszym mieście przed laty, były znane w całej Polsce i eksportowane w dużych ilościach za granicę" - powiedział PAP jeden z pomysłodawców projektu Sebastian Pawłowski.

Na ulicach Radomia można zobaczyć wykonane w skali jeden do jednego odlewy maszyn do szycia i pisania - popularnych "Łuczników", produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych. Jest też aparat telefoniczny z Radomskich Zakładów Telefonów oraz pistolet Vis, którego produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w radomskiej fabryce. Zwiedzający Radom odnajdą także rzeźbę przedstawiającą czółenka z Radoskóru i kultowe buty "sofiks", czyli pierwsze polskie obuwie sportowe na rzepy, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.

"Chcieliśmy wszystkie te przedmioty zachować nie tylko w formie muzealnej, ale też pokazać w sposób bardziej przystępny dla mieszkańców i turystów" - podkreślił Pawłowski. Dlatego - jak zaznaczył - wzorem poustawianych po całym Wrocławiu figurek krasnali, radomskie symbole także można odnaleźć w różnych nietypowych miejscach miasta. Np. odlew pistoletu Vis położono niedaleko Resursy Obywatelskiej, gdzie w czasach okupacji doszło do zamachu na przebywających tam Niemców, a maszynę do szycia "Łucznik" umieszczono przy budynku dawnej szkoły odzieżowej.

Wszystkie rzeźby wykonał Sławomir Micek, artysta, który jest także m.in. autorem stolika Gombrowicza ustawionego w Radomiu na pl. Konstytucji 3 Maja.

Projekt "Piękniejsze Śródmieście - symbole naszego miasta w formie małej architektury" zrealizowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego koszt to niespełna 130 tys. zł.

Pomysłodawcy projektu zapowiadają jego kontynuację w kolejnych latach. "Takich charakterystycznych przedmiotów wytwarzanych w Radomiu były dziesiątki. Dlatego chcemy je wszystkie upamiętnić" - dodał Pawłowski.

Zdaniem dyr. kancelarii prezydenta Radomia Mateusza Tyczyńskiego "Piękniejsze Śródmieście..." to jeden z ciekawszych projektów, jakie zostały zgłoszone w tej edycji budżetu obywatelskiego. "Jak widać budżet obywatelski to nie tylko projekty typowo inwestycyjne, poprawiające jakość życia. Radomianom zależy także na budowie pozytywnego wizerunku naszego miasta" - wyjaśnił Tyczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie