REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Szczecin artystycznie świętuje swoje urodziny

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2018 13:44
Szczecin artystycznie świętuje swoje urodziny
fot. pixabay

Archiwalne materiały tworzone przez amatorów, a także filmy dokumentalne opowiadające o Szczecinie i ludziach z nim związanych będzie można zobaczyć podczas "Przeglądu filmów nie tylko archiwalnych". "Szczecińskie historie" zostaną zaprezentowane w czwartek.

REKLAMA

"Nieprzypadkowa jest data przeglądu - 5 lipca Szczecin świętuje swoje +urodziny+. Dlatego chcielibyśmy spojrzeć na historię miasta niejako od środka - historię widzianą i zapamiętaną przez ludzi tu pracujących i tworzących" - powiedziała PAP we wtorek Katarzyna Rembacka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie. Dodała, że filmy te nigdy nie były prezentowane razem.

Jak wyjaśniła Rembacka, podczas przeglądu mieszkańcy miasta będą mogli zobaczyć współczesne kadry "przełamane widokami miasta, które już nie istnieje". "Dokonana metamorfoza nie dotyczy jednak tylko ulic czy nieistniejących już zakładów pracy. To także - a może przede wszystkim - opowieść o ludziach ze Szczecinem związanych trwale lub tylko na chwilę. To refleksje o naszej tożsamości i obcości, to refleksje o trwaniu i przemijaniu" - wyjaśniła organizatorka wydarzenia.

Przegląd rozpocznie prezentacja wybranych fragmentów filmów, nakręconych przez członków amatorskich klubów filmowych Wiskord i Cuma, działających w drugiej połowie XX w. przy szczecińskich Zakładach Włókien Chemicznych i Polskiej Żegludze Morskiej. Filmy zostały poddane obróbce cyfrowej i opracowane w ramach projektu "Stary cyfrowy Szczecin".

Twórcy tych filmów zostaną przedstawieni w dokumencie "Historie z celuloidu" w reżyserii dziennikarki Małgorzaty Frymus. Twórczyni filmu będzie też opowiadać o przedsięwzięciu "Stary cyfrowy Szczecin".

W drugim bloku pokazane będą dwa filmy opowiadające o związanych z miastem literatach. "Ścieżkami Kota po Szczecinie" to fabularyzowany dokument o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, który w Szczecinie mieszkał w latach 1947-1949. "Kadry z życiopisania" to z kolei wycieczka po mieście wraz z pisarzem Arturem Danielem Liskowackim. Po pokazach odbędzie się dyskusja z bohaterem drugiego filmu i jego reżyserem.

Przegląd zamknie projekcja "Amatora" Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 r. Film z Jerzym Stuhrem w roli zaopatrzeniowca w zakładzie przemysłowym, który kupuje kamerę i odkrywa w sobie pasję twórcy, ma być w zamyśle organizatorów klamrą spinającą przegląd.

5 lipca 1945 r. nastąpiło oficjalne przekazanie władzy administracyjnej polskiemu zarządowi Szczecina. W rocznice tego dnia świętowane są "urodziny miasta".

"Szczecińskie historie" będzie można obejrzeć w czwartek od godz. 17 w Czarnej Sali Akademii Sztuki. Wstęp jest bezpłatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie