Szczecin przeznacza 15 mln zł na remont Domu Kultury "Słowianin"PAP - 27-11-2019 15:35


Więcej miejsc dla publiczności, lepsza akustyka, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także przeszkloną windę na zewnątrz i panele fotowoltaiczne na dachu zakłada remont szczecińskiego Domu Kultury "Słowianin", na który w budżecie miasta przeznaczono 15 mln zł.

Główna sala koncertowa w budynku po dawnym arsenale od lutego ub.r. jest zamknięta z powodu zagrożenia zawaleniem się stropu.

"Będzie mogło przyjść więcej ludzi. Do tej pory mieliśmy 573, wskakujemy na 800 (miejsc). Będzie czym oddychać - nikt już nie powie, że w +Słowianinie+ można się udusić. Dotrą do nas w sposób cywilizowany osoby z niepełnosprawnością; dojdzie większa przepustowość. (…) Staniemy się takim klubem (...) w którym będzie fajnie" - powiedział w środę dziennikarzom dyrektor Domu Kultury "Słowianin" Jacek Janiak.

Remont "Słowianina" - jak wskazał zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska - uwzględniono w planie podczas wtorkowej, budżetowej sesji rady miasta. "Łącznie jest zaplanowanych prawie 15 mln zł, z czego na przyszły rok 6 mln, a pozostała część na rok 2021. Zakładamy, że ten proces inwestycyjny powinien przebiec w tym czasie. (…) Dzisiaj jesteśmy gotowi, żeby wejść merytorycznie w ten proces" - powiedział Soska.

Według projektu, budynek, poza nową, solidną konstrukcją dachu, ma mieć także nowe klatki schodowe. Zostanie też podwyższony, co ma poprawić jego możliwości akustyczne; lepszej akustyce podporządkowany został także dobór materiałów wykończeniowych i ich rozmieszczenie. Na zewnątrz budynku umieszczona ma być przeszklona winda, a na dachu mają pojawić się panele fotowoltaiczne. Po przebudowie salę koncertową będzie można podzielić ścianą akustyczną na dwie strefy.

Jak wskazała zastępca dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych Barbara Wrzos, inwestycja będzie "bardzo skomplikowana i trudna". Przetarg na realizację zadania powinien zostać ogłoszony w pierwszej połowie 2020 r.

Główna sala koncertowa została zamknięta w lutym ub.r. po tym, jak po jednym z koncertów akustycy zauważyli pęknięcie części spoin, łączących płyty kartonowo-gipsowe na podwieszanym suficie. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał wykonanie ekspertyzy. Sala została zamknięta ze względu na stan techniczny stropu. Pomimo braku sali widowiskowej organizowano jednak koncerty w ramach cyklu "na emigracji", a także imprezy charytatywne czy spektakle w innych lokalizacjach w mieście.

Dom Kultury "Słowianin" powstał w budynku po XIX-wiecznym arsenale. Po wojnie działała tam Akademia Handlowa, później Teatr Mały, a następnie przekazywano budynek różnym przedsiębiorstwom. Po pożarze ostatniej kondygnacji zdecydowano o odbudowie i stworzeniu tam domu kultury pracowników gospodarki komunalnej i przemysłu terenowego. Otwarto go we wrześniu 1969 r. Działał tu zespół pieśni i tańca, plastyczny, recytacji i poezji śpiewanej czy rękodzieła artystycznego "Klubu Srebrnego Włosa". W miejsce przeznaczone dla młodzieży przekształcono go w latach 80. Od tamtego czasu odbywały się w nim koncerty i festiwale - od jazzowych przez bluesowe po heavy metalowe i alternatywne.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ it