×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szczecin: W stulecie niepodległości odsłonięto mural z polskimi wynalazcami i naukowcami

  • Autor: PAP
  • 27 wrz 2018 16:38
fot. Fotolia

Na fasadzie Zakładu Gazowniczego w Szczecinie odsłonięto mural upamiętniający stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

REKLAMA

Mural, który powstał, aby uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tworzą postaci polskich wynalazców, a także przedstawienia osiągnięć naukowych i gospodarczych z okresu międzywojennego. Można znaleźć tam sylwetki m.in. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Ignacego Mościckiego czy Marii Skłodowskiej-Curie.

List od prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości odczytał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"15 marca 1835 r. gen. Józef Bem założył w Paryżu Towarzystwo Politechniczne Polskie, którego celem było kształcenie elit naukowych i technicznych wolnej Polski. Wytyczył tym samym jeszcze jedną drogę dochodzenia do niepodległości, drogę gospodarczego rozwoju. Józef Bem zdawał sobie doskonalę sprawę, że gdy upragniona niepodległość wreszcie nadejdzie, miejsce Polski w świecie i stopień naszej suwerenności będą zależały w dużej mierze od postępu cywilizacyjnego. Wiedziały też o tym pokolenia młodych Polaków, którzy kształcili się na uczelniach w kraju i za granicą, zdobywając wiedzę i rozwijając swoje talenty" - podkreślił prezydent.

"Owocem tych starań było wiele odkryć i wynalazków autorstwa polskich uczonych i inżynierów. Wielu z nich dokonano jeszcze przed odzyskaniem niepodległości w połowie XIX w. Ignacy Łukasiewicz zmienił oblicze naszej cywilizacji, znajdując zastosowanie dla nafty. W 1883 r. Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski po raz pierwszy skroplili ciekły azot, a w 1911 r. Maria Skłodowska-Curie była już dwukrotną laureatką nagrody Nobla. W odrodzonej Rzeczypospolitej przywiązywano wielką wagę do postępu technicznego, wynalazczości i rozwoju przemysłu. Wielki projekt Polski, jako kraju nowoczesnego był realizowany za sprawą rzesz inżynierów, techników i uczonych, dzięki którym jak pisał Melchior Wańkowicz ruszyła Polska" - kontynuował.

"Dziś wspominamy ich dokonania, myśląc o przyszłości, o kolejnym stuleciu niepodległej, którego kształt jest w naszych rękach. Niech odsłonięty dziś mural stanie się dla wielu młodych ludzi inspiracją do rozwijania swoich talentów i pasji, do poszukiwania, odkrywania i tworzenia wynalazków, do służby ojczyźnie, do służby Rzeczypospolitej" - dodał prezydent.

Szef MSWiA Joachim Brudziński ocenił, że postaci uwiecznione na muralu "rezonują również dziś dla naszego regionu, rezonują w konkretnych inwestycjach, w konkretnych przedsięwzięciach". "Bo gdyby nie Ignacy Mościcki nie byłoby Mościc pod Tarnowem i dużego zakładu chemicznego. A my dziś mamy odwagę, wolę, wizję, determinację, aby tak jak w II RP (...), dziś obok już istniejących zakładów chemicznych Police powstały właściwie Police II, aby ludzie o takiej wizji, takiej odwadze, jaka towarzyszyła Ignacemu Mościckiemu dziś byli tutaj w Szczecinie na Pomorzu Zachodnim" - dodał Brudziński.

"Dziś oddajemy hołd wielkim naukowcom, którzy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budowali jej podwaliny gospodarcze. Ale jestem przekonany, że za sto lat będziemy się mogli również przyszłym pokoleniom chwalić takim inwestycjami, które będą niosły siłę, dumę i potęgę najjaśniejszej Rzeczpospolitej tu na Pomorzu Zachodnim" - podkreślił szef MSWiA.

Inicjatorami powstania muralu autorstwa F-Studio są Fundacja Polskich Wartości oraz Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. - Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie