×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szkoła jak... muzeum dla dzieci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 gru 2017 09:00
Szkoła jak... muzeum dla dzieci
CIFI Kindergarten fot. Broadway Malyan
Szkoła jak... muzeum dla dzieci
Szkoła jak... muzeum dla dzieci
Szkoła jak... muzeum dla dzieci
Szkoła jak... muzeum dla dzieci
Szkoła jak... muzeum dla dzieci

Szkoła podstawowa w Szanghaju oparta jest na koncepcji muzeum dla dzieci. Niezwykły projekt spod kreski Broadway Malyan jest bliski ukończenia.

REKLAMA

Stworzony przez Broadway Malyan projekt Akademii ASTEM zakłada rewitalizację prywatnego klubu zlokalizowanego w dzielnicy Songijang w Szanghaju oraz stworzenie w nim unikalnego przedszkola/szkoły podstawowej.

Nowa aranżacja zakłada powstanie różnego rodzaju pomieszczeń edukacyjnych, od tradycyjnych sal lekcyjnych po pomieszczenia w konwencji galerii muzealnych.

Strefy aktywności dla dzieci będą podzielone tematycznie. Znajdzie się tam między innymi obserwatorium astronomiczne, tunel czasu, ogród, plac miejski, plaża, kino oraz akwarium, które powstanie w miejscu obecnego basenu wewnątrz budynku.

W budynku przewidziane są także powierzchnie inspirowane czterema niezwykle ważnymi w dziejach świata chińskimi wynalazkami: papierem, prasą drukarską, prochem strzelniczym oraz kompasem.

- Ten projekt to bardzo interesujące wyzwanie. Chcieliśmy stworzyć szkołę, która będzie zgodna z chińskimi wymogami formalnymi i jednocześnie będzie miejscem znacznie różniącym się od tradycyjnych przestrzeni edukacyjnych – powiedział Harry Hoodless, dyrektor Broadway Malyan. Nasz klient położył duży nacisk na powierzchnię edukacyjną. W zleceniu wyraźnie zaznaczono, że musi ona posiadać cechy typowe dla muzeum, czyli mieć interaktywny charakter i budzić zachwyt, a my staraliśmy się odtworzyć tę myśl przewodnią poprzez zaprojektowanie dużej ilości przestrzeni tematycznych. Dla naszej koncepcji kluczowych było 6 słów: tworzenie, bycie w grupie, uczenie się, odkrywanie, inspirowanie i dociekanie. Zaprojektowaliśmy to miejsce myśląc o mieście przyszłości, w którym przestrzenie tworzone są w ten sposób, by je odkrywać, podziwiać i się nimi zachwycać - nadmienił.

W sumie powstanie dziesięć klas - pierwszych, drugich i trzecich. Pozostałe pomieszczenia zaplanowane w budynku obejmują pokój zabaw, bibliotekę oraz laboratorium. Na ostatnim piętrze powstaną biura, miejsce spotkań oraz pokój na dla nauczycieli.

Studentów i gości powita przestronne i wysokie na dwa piętra lobby. Punktem centralnym obiektu będzie kręta klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje.

Chara Yang, która także pracowała przy tej koncepcji dla Broadway Malyan podkreśla, że bardzo istotne było odzwierciedlenie w projekcie marki klienta. Jak dodaje „ Byliśmy ograniczeni co do możliwości przeprojektowania fasady budynku. Dodaliśmy do niej szklane zadaszenie w kształcie fali, które kolorystyką nawiązuje do logo klienta. Przemieszczając się przez budynek widzimy, jak kolory oraz płynne wzory powtarzają się na różne sposoby zachęcając do odkrywania oraz inspirując od nauki. - Postanowiliśmy także pobawić się skalą i część wyposażenia będą stanowiły nieproporcjonalnie duże meble i rzeźby. Projekt łączy w sobie tradycję i nowoczesność - znajdą się tutaj miejsca, gdzie uczniowie mogą rysować i malować na ścianach, jak i cyfrowe wyświetlacze, tak by połączyć sztukę, naturę i technologię - zauważyła Yang.

Akademia ASTEM jest powiązana z China Future Education Group, która jest częścią CIFI Group – spółki notowanej na giełdzie w Hong Kongu i jednocześnie jednej z największych firm deweloperskich działających na rynku mieszkaniowym w Szanghaju i okolicach. Jej celem jest tworzenie szkół o międzynarodowych standardach, w których kładzie się nacisk na zachowanie równowagi między przedmiotami ścisłymi, a sztuką i przedmiotami humanistycznymi.

- Celem inwestora jest tworzenie szkół, które zachęcają do interakcji i łączą w sobie ciepło, otwartość, dbałość o środowisko z formalnym systemem edukacyjnym. W przypadku Akademii ASTEM chciano, by była ona zaprojektowana w sposób, który kultywuje dziecięcą ciekawość i pragnienie poznawania świata i łączy w sobie różnorodne przestrzenie i nowoczesne aranżacje z tradycyjnymi klasami szkolnymi - dodaje Harry.

W związku z tym ,że projekt Akademii ASTEM okazał się dużym sukcesem, China Future Education Group podjęła decyzję o długoterminowej współpracy z Broadway Malyan przy tworzeniu tego typu obiektów w przyszłości.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie