×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szlak Zabytków Techniki na topie

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 02 lut 2018 11:26
fot. pixabay.com

945 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego - to ponad 180 tys. więcej niż w 2016 r. Utworzony ponad dekadę temu przez samorząd regionu Szlak skupia 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.

REKLAMA

Jak podał w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, frekwencja wyraźnie wzrosła po przystąpieniu siedmiu nowych obiektów do Szlaku i wpisaniu pogórniczych zabytków z Tarnowskich Gór na listę światowego dziedzictwa UNESCO w lipcu ub.r. W całym 2016 r. Szlak odwiedziło ok. 764 tys. osób.

W minionym roku najchętniej odwiedzanymi atrakcjami były obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (ponad 153 tys. osób), Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach (prawie 90 tys.), Muzeum Browaru Żywiec (ponad 80 tys.) i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach (prawie 42 tys).

Nowe obiekty, które znalazły się na Szlaku odwiedziło łącznie 120 tys. W tym przypadku najpopularniejsza była oferta Muzeum Śląskiego w Katowicach - 74 tys. Liczba ta uwzględnia wyłącznie osoby, które skorzystały z oferty przygotowanej w pokopalnianych budynkach muzeum oraz uczestników wydarzeń związanych z tematyką Szlaku, jakie się tam odbyły.

Zadowolenie ze wzrostu frekwencji wyraził członek zarządu województwa Henryk Mercik, który podkreślił, że to efekt wieloletniej pracy. "Nie byłoby to jednak możliwe bez współpracy kilkudziesięciu różnych podmiotów, które przekonane są do znaczenia zabytków techniki i przemysłu. Wierzę, że dalsze inwestowanie w renowację i adaptację tych obiektów oraz praca na rzecz rozwijania ich oferty sprawi, że frekwencja w kolejnych latach będzie jeszcze wyższa. Tymczasem należy wyraźnie podkreślić, że mamy w regionie najpopularniejszy szlak w Polsce" - powiedział Mercik.

Jak zaznaczył urząd marszałkowski, nie tylko największe obiekty Szlaku odnotowały wzrost frekwencji. Jest ona zauważalna również w przypadku nieco mniej popularnych atrakcji - jak Muzeum Dawnych Rzemiosł - Stary Młyn w Żarkach, Galeria Szyb Wilson w Katowicach czy Stara Fabryka, oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.

"Stary Młyn w Żarkach odwiedziło ponad 22 tys. osób. Dla Żarek zamieszkiwanych przez 4,5 tys. osób to doskonały wynik" - zaznaczył burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski. W 2017 r. obiekt ten odwiedziło prawie 3 tys. osób więcej niż w poprzednim roku.

"Województwo Śląskie otoczyło nas opieką w ramach Szlaku Zabytków Techniki i mamy efekty. Lepsza promocja, większa liczba turystów, wśród których dominują mieszkańcy tego regionu. Do tego wsparcie merytoryczne, to wszystko ma dla nas wielkie znaczenie" - dodał Podlejski.

Regionalne władze przypominają, że obiekty Szlaku Zabytków Techniki można nie tylko zwiedzać. W ubiegłym roku zorganizowano w nich ponad 1600 różnorodnych warsztatów, 3000 lekcji muzealnych oraz 190 wystaw czasowych, 300 koncertów i niemal 150 spektakli. W sumie było 7623 wydarzeń.

Do końca kwietnia br. można skorzystać z programu rabatowego Szlaku. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Browaru Żywiec oraz Muzeum Starych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach - w tych obiektach turyści mogą liczyć na zwiedzanie po okazyjnej cenie. Kto odwiedzi jeden z zabytków objętych akcją, może otrzymać 20 proc. zniżki przy zakupie biletu w kolejnym z nich. Szczegóły można znaleźć na stronie www.zabytkitechniki.pl.

Szlak Zabytków Techniki ma swoje doroczne święto - "Industriadę". W tym roku odbędzie się ona 9 czerwca. Szczegóły tegorocznej "Industriady" mają być znane z najbliższych tygodniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie