REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Szpital w Zawierciu po remoncie z nowym oddziałem zakaźnym

  • Autor: PAP
  • 26 lip 2021 14:58
Szpital w Zawierciu po remoncie z nowym oddziałem zakaźnym
Fot. Shutterstock

Nowy oddział obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym otwarto w poniedziałek w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu (Śląskie). Remont i doposażenie szpitala kosztowało ponad 7 mln zł.

REKLAMA

"Niedługo minie półtora roku, odkąd na oddziale pojawił się pierwszy pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Zmierzenie się z epidemią o niespotykanej dotąd skali było ogromnym wyzwaniem, ale też wiele nas nauczyło. Dlatego projektując nowy oddział wprowadziliśmy rozwiązania, które są efektem doświadczeń z pracy z pacjentami covidowymi" - powiedział dyrektor szpitala Piotr Zachariasiewicz.

Nowy oddział zajmuje dwa piętra budynku D dzięki zaadaptowaniu na ten cel dawnych pomieszczeń administracyjnych. Znajduje się tam w sumie 20 pokoi z węzłami sanitarnymi i śluzami, w tym 18 sal jednoosobowych. Każdy pokój wyposażony jest w nowoczesne łóżka elektryczne i telewizor. We wszystkich zamontowano przeszklone drzwi, co ułatwia obserwację stanu pacjentów. Na obu poziomach znajdują się strefy czyste i brudne dla personelu wraz z wymaganymi śluzami, sanitariatami w każdej strefie oraz dyżurkami.

Zakupiono także mobilne komory dekontaminacyjne. Dzięki temu drogi zakażenia nie krzyżują się, co znacznie poprawia bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu.

Utworzono specjalny pokój dla rodzin pacjentów, wyposażony w system komunikacji video, pozwalający na rozmowę z pacjentem znajdującym się w sali chorych. By zapewnić możliwość bezpośredniego kontaktu, wykorzystano istniejącą infrastrukturę budynku - rozciągające się na całej długości oddziału balkony zostaną udostępnione odwiedzającym. Pod opieką pracownika szpitala rodziny będą mogły przez szybę zobaczyć się z bliskim. Pozwoli to na kontakt chorego z rodziną z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa sanitarnego.

"Dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale często przez kilka tygodni, brak możliwości zobaczenia się z rodziną był trudnym doświadczeniem. Do tej pory jedyną formą kontaktu, jaką mogliśmy zaoferować, była rozmowa telefoniczna. Cieszę się, że będziemy mogli zapewnić pacjentom także połączenia wideo oraz bardziej bezpośrednie spotkania. Wsparcie najbliższych jest dużą pomocą w walce z chorobą" - podkreśliła pielęgniarka oddziałowa Jolanta Kwiatkowska.

Wbudowany system wideo umożliwia także szybki kontakt z dyżurką pielęgniarską. 4 sale nadzoru posiadają system całodobowego monitoringu, pozwalający na obserwację ogólnego stanu pacjenta oraz pomiar parametrów życiowych. Dzięki wydzieleniu dodatkowych pomieszczeń utworzono także 2 gabinety diagnostyczno-zabiegowe oraz gabinet USG. Oddział ma także własną izbę przyjęć z gabinetem lekarskim.

"Pamiętajmy, że choroby zakaźne to nie tylko covid. Nasz oddział leczy także pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi wirusowymi, bakteryjnymi i pasożytniczymi. Prowadzi leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby i neuroinfekcji. W pododdziale skórno-wenerologicznym są diagnozowane i leczone choroby skóry i przenoszone drogą płciową" - wskazała zastępczyni kierownika oddziału Marzena Dychus-Ludyga.

Remont prowadzony był w ramach projektu "Zakup sprzętu oraz modernizacja istniejących pomieszczeń w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na oddziale obserwacyjno-zakaźnym z pododdziałem skórno-wenerologicznym i oddziale dziecięcym celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19", realizowanego w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Celem projektu jest przede wszystkim walka z pandemią COVID-19, ale również wzmocnienie systemu ochrony zdrowia w dłuższej perspektywie.

Remont i doposażenie oddziału zakaźnego kosztowały w sumie ponad 7 mln zł, w tym roboty budowlane ok. 6, 5 mln zł, a sprzęt medyczny ponad 500 tys. zł. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ krap/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie