REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sztolnie w Miedziance z trasą turystyczną

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2017 15:47
Sztolnie w Miedziance z trasą turystyczną

Zbudowanie trasy turystycznej w sztolniach dawnej kopalni rudy miedzi w głębi góry Miedzianka to główny element projektu dotyczącego utworzenia Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego, jaki chce realizować gmina Chęciny (Świętokrzyskie).

REKLAMA

Przedsięwzięcie o wartości ok. 8 mln zł będzie realizowane dzięki ok. 5,5 mln zł dotacji z funduszy UE, jakie samorząd ma otrzymać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak poinformował w czwartek PAP wiceburmistrz Chęcin Mariusz Nowak, po podpisaniu umowy na dofinasowanie projektu, przygotowywana będzie szczegółowa koncepcja przedsięwzięcia, związanego przede wszystkim z udostępnieniem dawnej kopalni dla turystów.

- Chcemy udostępnić - przynajmniej w części - podziemne sztolnie. Będziemy starali się to przygotować w porozumieniu z różnymi specjalistami, m.in. z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. To będzie nietypowy i trudny temat związany z robotami górniczymi, dlatego chcemy też zobaczyć, jak to zrobiono w innych miejscach, gdzie udostępniono podobne sztolnie zwiedzającym - zaznaczył samorządowiec.

Według wiceburmistrza, przed rozpoczęciem prac projektowych niezbędne będzie zinwentaryzowanie terenu Miedzianki (góra to rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie), m.in. pod względem przyrodniczym, geologicznym i górniczym.

W ramach projektu, poza podziemną trasą, wokół Miedzianki powstanie także ścieżka edukacyjna, a wieża dawnego szybu zostanie gruntownie wyremontowana. - Chodzi o to, by ten charakterystyczny obiekt, widoczny z daleka, przyciągał ludzi - dodał Nowak.

Planowany jest również remont Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego, która funkcjonuje w Miedziance od 2008 r. - znajdują się tu zbiory geologiczne i eksponaty górnicze. Wokół powstanie także niezbędna infrastruktura turystyczna.

Zdaniem Nowaka bogactwo geologiczne i przyrodnicze Miedzianki pozwala na stworzenie atrakcji turystycznej, która zachęci do odwiedzenia tego miejsca osoby w różnym wieku.

Obszar Miedzianki został szczegółowo przebadany przez naukowców z wielu ośrodków akademickich w Polsce. W 2015 r. gmina Chęciny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Wspólnota Wsi Miedzianka podpisały porozumienie związane z podjęciem działań na rzecz utworzenia ośrodka, który eksponowałby walory Miedzianki.

Góra Miedzianka stanowi 25-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej o częściowej ochronie. Został utworzony dla zachowania względów naukowych i dydaktycznych wzniesienia. To najwyższy szczyt Pasma Chęcińskiego. Wieńczą go trzy skalne szczyty; najwyższy, zachodni liczy 365 m n.p.m. Roztacza się stamtąd sięgająca kilkudziesięciu kilometrów panorama na Góry Świętokrzyskie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie