REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sztormy odsłoniły zimnowojenne bunkry na bałtyckiej plaży

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2018 15:05
Sztormy odsłoniły zimnowojenne bunkry na bałtyckiej plaży
fot. unsplash

Na plaży w Dziwnówku (Zachodniopomorskie) morze odsłoniło kolejny fragment umocnień obronnych. Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku - powiedział PAP w środę Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

REKLAMA

- Fortyfikacje pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Był to Batalionowy Rejon Umocniony dla 17. Baterii Artylerii Stałej, która znajdowała się w Mrzeżynie - wyjaśnił Dziemba. Dodał, że całe polskie wybrzeże było w ten sposób ufortyfikowane.

- Umocnienia tego typu były tworzone z prefabrykatów, a także z żelbetonu. Nie wszystkie były wyposażone tak samo, ale zwykle składały się na nie tunele, punkty obserwacyjne, a także stanowiska dla karabinów maszynowych. Były to konstrukcje ułatwiające komunikację terenową między bateriami stałymi - powiedział Dziemba.

- Fortyfikacje szybko przestały zdawać egzamin, bo były zasypywane przez piasek z wydm. Mimo to do lat 70. funkcjonowały w ramach strategii obrony polskiego wybrzeża - dodał.

Elementów fortyfikacji na niespełna pięciokilometrowym odcinku między Dziwnówkiem a Łukęcinem jest kilkanaście. Odsłonięte przez sztorm elementy budowli znajdują się w pasie technicznym wybrzeża, którym administruje Urząd Morski w Szczecinie.

Podobne elementy umocnień sztorm odsłonił w zeszłym roku w Kołobrzegu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie