×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym na finiszu prac

  • Autor: PAP
  • 16 wrz 2022 12:48
Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym na finiszu prac
fot. Unsplash

Budowa pierwszego etapu tej inwestycji już się kończy. Do wykonania pozostały jedynie prace porządkowe – poinformowała Magdalena Kierzkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

REKLAMA

  • Sztuczna wyspa powstała na wysokości Przebrna - 4,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym.
  • Wyspa przetrwała już dwie zimy, co udowodniło, że wybrana konstrukcja i zaprojektowane przekroje spełniły swoje zadanie.

Jak poinformowała PAP Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Wyspa Estyjska (oficjalna nazwa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym wyj. PAP) o wymiarach 1906 na 1166 metrów, obwodzie 4,9 kilometra i powierzchni 180 ha jest jedną z największych tego typu wysp w Polsce. "Tylko powierzchnia stalowych ścianek szczelnych służących do nadania jej kształtu i utrzymania wypełnienia piaskiem z pogłębiania dna toru wodnego, wynosi niemal 112,5 tys. m.kw." - dodała.

Podkreśliła też, że do zasypu grobli użyte zostanie milion ton piasku, co wypełniłoby ok. 37 tys. samochodów ciężarowych. Do jej budowy użyto też ok. 140 tys. ton kamienia hydrotechnicznego, co wypełniłoby 3,5 tys. wagonów kolejowych.

Docelowo, na sztucznej wyspie mają się pojawić warunki do zakładania gniazd m.in. przez perkozy dwuczube czy łabędzie nieme. "Co ciekawe, już pokochała ją przyroda - wyspa stanowi siedlisko dla ptaków oraz roślinności" - zwróciła uwagę Kierzkowska.

Jak dodała wyspa przetrwała już dwie zimy, co udowodniło, że wybrana konstrukcja i zaprojektowane przekroje spełniły swoje zadanie i może ona być bezpiecznie użytkowana przez następne lata. "Budowa pierwszego etapu tej inwestycji już się kończy. Do wykonania pozostały jedynie prace porządkowe" - wyjaśniła

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie