"Tablice pamięci" w holu głównym dworca centralnego w WarszawiePAP - 03-02-2020 13:30


W poniedziałek w holu głównym Dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki otworzono wystawę poświęconą niemieckim zbrodniom na ludności cywilnej Warszawy w latach II wojny światowej. To realizacja w ramach projektu "Tablice Pamięci" .

"Projekt, który dziś rozpoczynamy, otwarcie wystawy +Ofiary cywilne Warszawy w latach 1939-1945. Tablice pamięci+ to lekcja historii, którą powinniśmy odrabiać każdego dnia" - powiedział z tej okazji prezes PKP, Krzysztof Mamiński. Przypomniał również, że Warszawa w tym najgorszym okresie przeżyła to wszystko, co niesie ze sobą wojna.

"Mam nadzieję, że pamięć i historia nie będą znikać z przestrzeni publicznej. Chciałbym, żeby dworce kolejowe były miejscem, gdzie jest miejsce na kulturę, sztukę, pamięć i historię" - dodał Mamiński.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, której fundacja jest pomysłodawcą projektu "Tablice Pamięci", mówił z kolei, że wystawa przywraca pamięć. "Naszym obowiązkiem jest pamiętać, naszym obowiązkiem jest informować młode pokolenia o tym, co się wydarzyło podczas II wojny światowej; o tej tragedii, która spotkała nasze miasto, o tragedii ludności cywilnej zamordowanej bestialsko przez Niemców" - przypomniał.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody dzieciom, które wzięły udział w konkursie "Miasto pamięci" zorganizowanym dla uczniów mazowieckich szkół średnich. Ich zadaniem było przygotowanie pracy w jednej z trzech kategorii: film, praca literacka, opowieść fotograficzna. Celem konkursu było ukazanie skali represji niemieckich w Warszawie oraz cierpień mieszkańców miasta w czasie wojny.

Ideą przedsięwzięcia "Tablice Pamięci", które finansuje Fundacja PGE Energia Ciepła, jest uzupełnianie i popularyzacja informacji historycznych poprzez umieszczenie tablic w języku polskim i angielskim w miejscach pamięci z II wojny światowej. (PAP)

nmk/ jann/