Chata ze strzechą - takie skojarzenie przywołuje zwycięska koncepcja pracowni Jędrak-Kościesza dotycząca Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska, które ma powstać w Krakowie. Bryła nie tylko czerpie z tradycji, ale również nawiązuje dialog z otoczeniem.
Na terenie krakowskiej Woli Justowskiej do 2027 r. ma powstać Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. Jest to jedno z trzech centrów, których powstanie zostało zaplanowane w ramach strategii rozwoju województwa małopolskiego i w ścisłej zależności z Zespołem Parków Krajobrazowych.
W ostatnich dniach poznaliśmy zwycięską koncepcją na obiekt. Stoi za nią zespół z pracowni Jędrak-Kościesza.
Sąd konkursowy przyznał I miejsce m.in. za prawidłowe rozwiązanie funkcji obiektu przy założonym programie, stworzenie prostego, charakterystycznego obiektu, za wykorzystanie ekologicznych materiałów, wpisanie się w krajobraz kulturowy i historyczny obszaru, za otwarty charakter zabudowy dopasowany do morfologii terenu, za prawidłowe powiązanie architektury z formą oraz prostą bryłę, tanią i ekonomiczną w eksploatacji.
Wśród największych zalet zwycięskiego projektu wymieniono także stworzenie koncepcji otwartego parku dookoła obiektu. Park na terenie istniejącego, zadrzewionego terenu w założeniu będzie ogólnodostępny i będzie nie tylko miejscem edukacji przyrodniczej, ale i przestrzenią rekreacyjną.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt