Koncepcja architektów z pracowni xystudio zdobyła I nagrodę w konkursie na projekt Kulturoteki, która ma powstać na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie. Konkurs zorganizowały władze Dzielnicy Wesoła.
Kulturoteka w Starej Miłosnej położona jest w trójkącie ulic Pogodnej, Klimatycznej i Jana Pawła II, której zabudowę sami architekci określili jako bardzo różnorodną i nieuporządkowaną. Tę chaotyczną zabudowę domykają rondo Miłosza i należący do Mazowieckiego Parku Narodowego Las. W oparciu o zastaną przestrzeń i tak, aby nie konkurować z istniejącymi budynkami, architekci z pracowni xystudio postawili na prostą modułową bryłę na planie kwadratu, której elewacja otwiera się na las z jednej strony, a z drugiej - domyka rondo. W ten sposób powstał budynek z dwoma wejściami i dwoma placami. "Dwie funkcje, dwa place, jeden budynek" – konkludują autorzy projektu.
Z placu głównego przyszli użytkownicy obiektu wejdą bezpośrednio do Biblioteki, która zajmuje część parteru. Na placu zaplanowano dodatkowo scenę, a nad placem membranowy dach. Po wschodniej stronie budynku znajduje się mniejszy plac wschodni, który od placu głównego umownie oddzielać będzie taras położonej na parterze kawiarni.
Z placu wschodniego będzie można się dostać bezpośrednio do Kulturoteki, zajmującej resztę przestrzeni parteru i oferującej salę widowiskową na 150 osób. W sąsiedztwie wschodniego placu, wśród zieleni, zaplanowano miejsce ekspozycyjne dla wystaw czasowych, a dalej. w głąb terenu, zieloną strefę relaksu. Za strefą relaksu architekci przewidzieli przestrzeń letniej czytelni na świeżym powietrzu.
Architekci zaproponowali prostą, do minimum uproszczoną konstrukcję bryły budynku. Zależało im bowiem na tym, aby budynek był szczery i w taki też sposób opowiadał o sobie. Drewniana konstrukcja i duże przeszklenia pokazują, co mieści się we wnętrzu budynku, a tam z kolei widać niczym nieosłonięte funkcje.
Co ważne, galerię, foyer, hol i kawiarnię można ze sobą łączyć lub dzielić, w zależności od potrzeb. Dzielić i łączyć ze sobą można także przestrzenie na zewnątrz budynku. Sami architekci porównują swój projekt do kompaktowo poskładanych klocków, które pozwalają odkrywać przestrzenie o różnym charakterze.
Ale to nie wszystko. Kulturoteka według xystudio jest także „megaekologiczna”. Do budowy wykorzystane zostaną materiały o niskim śladzie węglowym, a oprócz naturalnej drewnianej konstrukcji w obiekcie zastaniemy również mnóstwo zieleni na dachu i elewacjach. W projekcie przewidziano również rozwiązania do retencji wody, wykorzystywanej do nawadniania roślin bogato pokrywających obiekt.
– Zależy nam na spojrzeniu w przyszłość i działaniach proekologicznych wspierających walkę ze zmianami klimatycznymi – podkreślają w opisie swojej koncepcji architekci z xystudio.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio