×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak będzie wyglądał parking wielopoziomowy w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 09 cze 2022 10:15
Tak będzie wyglądał parking wielopoziomowy w Łodzi
Tak będzie wyglądał parking wielopoziomowy w Łodzi, fot. UMŁ

Już jesienią 2022 r. na placach budowy łódzkich parkingów wielopoziomowych mamy zobaczyć ekipy robotników. W pierwszym etapie w centrum Łodzi powstaną aż cztery takie obiekty.

REKLAMA

Coraz bliżej jest do rozpoczęcia budowy wielopoziomowych parkingów w centrum Łodzi. Zapowiadane jeszcze na ten rok będą pierwszym etapem tworzenia systemu, który docelowo ma objąć kilka tysięcy miejsc pod dachem.

Gdzie powstaną parkingi wielopoziomowe w Łodzi?

Na początek miasto wytypowało cztery adresy: 

  • przy al. Kościuszki 42,
  • przy ul. Wschodniej 62/64,
  • przy ul. Wschodniej 67,
  • przy ul. Tuwima 12.

Partner w projekcie – firma Mota-Engil – kończy właśnie projektowanie obiektów i kompletowanie pozwoleń na ich budowę. Już dziś możemy jednak przekonać się, jak będzie wyglądał pierwszy z parkingów. Ciemna bryła powstanie przy ul. Tuwima 12, ale adres ten może nieco mylić, bo obiektu nie zobaczymy z ulicy. Parking będzie mieścił się w głębi kwartału, za komisariatem policji, przy budowanym właśnie pasażu łączącym ul. Tuwima z Moniuszki. 

Kiedy powstaną w Łodzi parkingi wielopoziomowe?

Wbicie łopat pod pierwsze cztery parkingi jest planowane na jesień. Z miejsc pod dachem będziemy mogli skorzystać w 2024 r. Po wakacjach miasto zamierza ogłosić przetarg na wybór firmy, która zbuduje kolejne parkingi. W drugim etapie ma być ich tyle, ile w pierwszym.

System parkingów wielopoziomowych jest realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. To jeden z największych tego typu projektów w kraju. Do przetargu na budowę pierwszych czterech parkingów oferty złożyły dwie firmy. Korzystniejsza z nich obejmowała budowę większej liczby miejsc oraz mniejszą dopłatę ze strony miasta w przypadku strat prywatnego partnera.

Umowa obowiązuje 29 lat. Po jej upływie parkingi przejdą na własność miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie