Moskwa zyska nową dzielnicę. To odpowiedź na dynamiczny wzrost ludności. Rosyjska stolica ma już ponad 12 milionów mieszkańców. Kształt nowej dzielnicy Rublyovo-Arkhangelskoye nadadzą takie gwiazdy architektury jak m.in. Zaha Hadid Architects.
Zaha Hadid Architects wraz z rosyjską pracownią TPO Pride Architects zostali wybrani do stworzenia nowej dzielnicy Rublyovo-Arkhangelskoye, która będzie położona na zachód od Moskwy. Jury konkursu zaprosiło do opracowania projektu także dwa konsorcja: Nikken Sekkei (Japonia) z UNK (Rosja) oraz Archea Associati (Włochy) z ABD Architects (Rosja).
Plan nowej dzielnicy Rubliowo-Arkhangelskoye obejmuje budynki mieszkalne dla 66,5 tys. ludzi, a także nowe szkoły, szpitale, punkty handlowe, obiekty kulturalne i inwestycje w infrastrukturę transportową. W sąsiedztwie planowane jest też 800 tys. mkw. powierzchni biurowej z myślą o branży finansowej, konsultingowej czy prawnej. W sumie da to 4 mln mkw. nowych budynków, które obejmą ponad 460 hektarów terenu na zachód od Moskwy. Nie zabraknie również parków, dużego terenu leśnego graniczącego z rzeką Moskwą i wielkiego jeziora w samym centrum dzielnicy.
Nowa dzielnica jest odpowiedzią na dynamiczny wzrost ludności Moskwy. W ciągu ostatnich 20 lat ludność z 3 milionów wzrosła do 12,4 milionów. Dzielnica Rublyowo-Arkhangelskoye ma umożliwić rozwój rosyjskiej stolicy bez zwiększania zagęszczenia w centrum miasta. Rosjanie inwestują też w komunikację. Nowa dzielnica ma być świetnie połączona z centrum Moskwy. W planach jest budowa nowej linii metra o długości 19 km, która ma się rozpocząć w 2020 r. Kolejka skomunikuje Rublyowo-Arkhangelskoye ze stacją przesiadkową Shelepikha w moskiewskim metrze.
Rublyowo-Arkhangelskoye ma być też przykładem inteligentnego, zrównoważonego miasta. Inteligentne technologie mają być wbudowane w tkankę miejską Rublyova-Arkhangelskoye. Rosjanie chcą postawić m.in. na optymalizację zużycia energii i wykorzystanie zrównoważonych lokalnych źródeł.
- Pracując ze specjalistami z Rosji i Europy, udało nam się wypracować projekt ukierunkowany na ludzi. Zależało nam na stworzeniu inteligentnego miasta, które łączy ludzi nie tylko za pomocą innowacyjnej technologii, ale także poprzez organizację przestrzeni miejskiej. Zależy nam na architekturze otwartej i inkluzywnej, takiej na miarę XXI wieku - wyjaśnił Christos Passas, dyrektor projektu w Zaha Hadid Architects.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współzałożyciel, prezes zarządu MWM Architekci
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco