Tak Gdynia walczy z chaosem w przestrzeniUM Gdynia - 16-01-2017 10:15


Miejski plastyk wprowadza harmonię w gdyńskiej przestrzeni. Zmiany możemy zauważyć w okolicach dworca, CH Batory, Muzeum Marynarki Wojennej czy Skweru Kościuszki. Oprócz tego Gdynia wspiera działania organizacji pozarządowych, których celem jest poprawa estetyki miasta. To wszystko sprawia, że chaos reklamowy nie jest w mieście dokuczliwy.

Stanowisko miejskiego plastyka, który jest odpowiedzialny za szeroko rozumianą estetykę miasta, zostało powołane w 2013 roku. Od tego czasu sporo się w mieście zmieniło. Lifting przeszedł pasaż handlowy przy ulicy Dworcowej. Pawilony zostały uporządkowane i zyskały nowe szyldy. To samo dotyczy lokali gastronomicznych przy alei Jana Pawła II. - Elewacja Centrum Handlowego Batory już nie straszy reklamami. Wielkoformatowe siatki zostały zlikwidowane, a logotypy marek zmniejszone. Są one zakomponowane w jednej linii i na tej samej wysokości. Systematycznie porządkujemy reklamy w witrynach sklepowych parteru. Redukujemy wyklejki w przeszkleniach - tłumaczy miejski plastyk Jacek Piątek. Ponadto właściciele lokali często zgłaszają się z prośbą o pomoc w zaprojektowaniu nowych szyldów i plastyk odpowiada konkretnym projektem.

Czasem miejski plastyk dosłownie bierze sprawy w swoje ręce i demontuje banery, oszpecające ogrodzenia i budynki. W ten sposób lifting przeszła ulica Łużycka czy aleja Zwycięstwa. - Usunąłem je osobiście po wcześniejszym kontakcie z właścicielami reklam oraz wskazaniu terminu demontażu. W przypadku banerów montowanych bez zgody zarządcy na terenie gminnym zdejmuję je, składuję w swoim biurze i trzymam do roku czasu. Jeśli właściciel ich nie odbierze, są utylizowane - tłumaczy plastyk. Przy współpracy ze Strażą Miejską udaje się też podejmować interwencje w sprawie reklam mobilnych, które stają w mieście bez wymaganych zezwoleń.

Stowarzyszenie Traffic Design, przy wsparciu Miejskiego Konserwatora Zabytków i Plastyka Miasta, włączyło się w estetyzację miasta. Zrealizowało kilka projektów, między innymi wspierając rzemieślników projektowo oraz wykonawczo nowymi szyldami w tradycyjnych technologiach (malowanie na tynku, neony i kowalstwo artystyczne).