Na Młocinach przy ul. Papirusów 1/3 powstanie nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej. Zgodnie z podpisaną właśnie umową prace mają być wykonane w ciągu 16 miesięcy. Ich koszt to 17,1 mln zł.
- Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale. A to przecież tylko jedno z takich miejsc w stolicy, do dyspozycji mieszkańców są też m.in. placówka w Lesie Kabackim czy nadwiślański „Kamień” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Centrum Edukacji Ekologicznej realizowane będzie przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta tuż przy popularnym wśród mieszkańców Warszawy Lesie Młocińskim, fot. UM Warszawa![]()
Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 mkw. Znajdą się w nim m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.
Dzięki inwestycji warszawiacy zyskają kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poszerzą swoją wiedzę z zakresu ekologii. Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
CEE będzie posiadać szeroką ofertę edukacyjną. Głównymi odbiorcami zajęć będą uczniowie szkół i przedszkoli, jednak placówka umożliwi także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych.
W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie też remont pobliskiej leśniczówki. Budynek ma 190 mkw. i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Oprócz codziennej działalności kawiarnianej, będą się w nim odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne, spotkania z autorami. Budynek posłuży również edukacji ekologicznej. Wewnątrz ma się znajdować pełne zaplecze sanitarne, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynków. Istniejąca zieleń zostanie poddana pielęgnacji, pojawią się dodatkowe rośliny, ścieżki, ławki i śmietniki.
Prace projektowe i budowlane wykona konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Planowany termin zakończenia inwestycji to II połowa 2023 r.
Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".
W styczniu tego roku podpisano również umowę na modernizację zabytkowej, drewnianej leśniczówki w Lesie Kabackim, która docelowo ma posłużyć m.in. na prowadzenie działań ekspozycyjno-wystawienniczych. Prace, które prowadzone są pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków, potrwają 18 miesięcy.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio