REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Tak ma wyglądać poznański Stary Rynek po przebudowie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 lis 2017 09:00

Za nami pierwsza publiczna prezentacja koncepcji przebudowy płyty Starego Rynku w Poznaniu i przekształcenia ulicy J.B. Quadro w Pasaż Kultury. Architekci z pracowni Demiurg przedstawili szczegóły koncepcji wraz z wizualizacjami.

REKLAMA

Koncepcja powstała na bazie oczekiwań wyrażonych przez mieszkańców w ramach konsultacji społecznych „Nowy Stary Rynek” prowadzonych przez Urząd Miasta w ubiegłych latach, a także syntezy założeń i wytycznych. Zadanie postawione przed architektami polegało na przygotowaniu koncepcji rewaloryzacji płyty Starego Rynku i przekształceniu ul. J.B. Quadro w Pasaż Kultury uwzględniającej założenia wszystkich stron. - To ewolucja a nie rewolucja - zaznaczają architekci z pracowni Demiurg zapytani o ideę projektu.

- W koncepcji określono sposób ponownego ułożenia nawierzchni na płycie i chodnikach, niwelacji terenu, odwodnienia płyty, a także wyposażenie Rynku w infrastrukturę techniczną dla wydarzeń, zieleń i małą architekturę – mówią architekci z pracowni Demiurg.

- Najtrudniejsze było określenie nowej sytuacji wysokościowej. Tu za pomocą zamiany wpustów drogowym na odwodnienie szczelinowe udało się poprowadzić równomierne spadki od pierzei kamienic do części śródrynkowej. Wielkim wyzwaniem było również zaproponowanie w ul. J.B. Quadro takiego zadaszenia, które umożliwiało by czasowe przekrycie ulicy, nowoczesne, a jednocześnie neutralne na tyle by współgrało z istniejącym otoczeniem. Rozwiązaliśmy to poprzez lekką instalację w formie ram, w których ukryte jest zadaszenie typu pergola wykonane z membrany. Wysuwa się ono automatycznie, i chroni przed deszczem czy słońcem przestrzeń dla wystaw, spektakli, seansów czy prelekcji.  Inspirowaliśmy się ideą architektury tła, aby stworzyć bazę do dalszych działań artystycznych i kulturalnych - zwraca uwagę Katarzyna Nowakowska, kierownik projektu Demiurg.

 

Priorytetem całego zamierzenia było stworzenie równej nawierzchni płyty Starego Rynku oraz chodników, określenie nowej sytuacji wysokościowej (niwelacja terenu) a także usunięcie barier przestrzennych i ogólna poprawa estetyki. Planowane jest rozebranie istniejącej nawierzchni i dokonanie starannej selekcji materiału polegającej na wyborze najbardziej płaskich i równych kostek, ale i o podobnym formacie wymiarowym. Odrzucone zostaną te wtórne i nieoryginalne kostki wbudowywane w trakcie bieżących napraw prowadzonych przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Zostaną dopuszczone tylko te, które dadzą gwarancję równej nawierzchni płyty Starego Rynku. Brakujące kostki zostaną uzupełnione z zapasów, którymi dysponuje Zarząd Dróg Miejskich. Bruk zostanie ułożony na zupełnie nowej podbudowie, a przestrzeń pomiędzy kostkami zostanie wypełniona nieprzepuszczalną i niewypłukiwaną fugą epoksydową na bazie polimerów. Chodniki ułożone zostają z obecnych, ale przyciętych płyt chodnikowych. Różnica wysokości pomiędzy chodnikami a płytą Rynku została zniwelowana do 2 cm. Całość dopełnia estetyczne odwodnienie szczelinowe, zastępujące obecne wpusty drogowe. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie próby ułożenia nowej nawierzchni na fragmencie Starego Rynku przy najwyższej staranności wykonania.

Nowymi elementami zaproponowanymi w koncepcji jest m.in. zieleń po obu stronach dawnego Odwachu i północnej elewacji budynku Wagi – w formie wysp, formowanych w nowoczesne klomby z zielenią niską, średniowysoką i wysoką, sadzoną na różnych wysokościach. Wkomponowane siedziska, drzewa z rozłożystymi koronami (np. platany) stworzą miejsca wypoczynku, zacienienia i będące alternatywą do przestrzeni o funkcji komercyjnej.

Na ulicy J.B. Quadro zaproponowano automatyczne zadaszenie, chowane w konstrukcji rygli. Nowa kamienna nawierzchnia, indywidualna mała architektura i neutralna konstrukcja dająca wiele możliwości stworzy przestrzeń dla wystaw, prelekcji, koncertów, seansów, spektakli. Przestrzeń ta została zaprojektowana z myślą o idei architektury tła. Ma tworzyć przestrzeń mogącą zmieniać się pod wpływem działań artystów – być swoistym Pasażem Kultury.

Poznań chce pozyskać na przebudowę Starego Rynku dofinansowanie unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie