Pięć projektów zostało wyróżnionych przez jury konkursu SARP i PAIH na koncepcję Pawilonu Polski na EXPO 2025. Prezentujemy jeden z nich: koncepcję Medusa Group.
24 lutego zakończył się konkurs na koncepcję architektoniczną Pawilonu Polski na Expo 2025 zorganizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt biur architektonicznych.
Jak czytamy w komunikacie SARP, przyznane zostało ex aequo pięć wyróżnień oraz nagrody pieniężne w wysokości po 20 000 zł dla każdego z Uczestników Konkursu zakwalifikowanego do Etapu II Konkursu. Oznacza to, że wyróżnione zostały prace pracowni:
Projekt Medusa Group zakładał, że żaden z elementów architektonicznych pawilonu miał nie być transportowany z Polski, a miał powstawać we współpracy z lokalną społecznością japońskiego okręgu Kansai. Fasady pawilonu miały zostać zbudowane z materiałów pozyskanych z rozbiórki budynków, składów złomu czy recyklingowanych magazynów.
Chcieliśmy zaprojektować pawilon, który będzie manifestem reprezentującym ambicje Polski w transformowaniu środowiska człowieka, w kontekście zagrożeń klimatycznych i spuścizny historii przemysłu - przeczytamy w opisie projektu Medusa Group.
Jak się jednak okazuje, według informacji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu żadna z wyróżnionych koncepcji architektonicznych, w tym praca Medusa Group, nie będzie realizowana.
Jak przeczytamy w komunikacie PAIH, wynik konkursu i wyłonienie najlepszych koncepcji architektonicznych to zakończenie pierwszego etapu prac nad kształtem Pawilonu Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai. W kolejnym etapie, we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury wypracowany zostanie finalny projekt Pawilonu. Do udziału w konsultacjach zaproszone zostaną również osoby znające japoński rynek i uwarunkowania budowlane terenu Wystawy. Teren Expo w Osace to sztuczna wyspa, co stanowi dodatkowe wyzwanie, stojące przed autorami finalnego projektu.
Ze względu na specyfikę miejsca, w którym powstanie Pawilon, niewielką powierzchnię działki i teren aktywny sejsmicznie, a co za tym idzie liczne ograniczenia, budowa Pawilonu w Osace będzie szczególnie wymagająca. Jestem jednak przekonany, że finalny projekt będzie godnie reprezentował nasz kraj na tak znaczącym wydarzeniu - zaznacza Marcin Graczyk, Dyrektor Departamentu Partnerstwa i Komunikacji PAIH.
Jak zatem będzie wyglądał Pawilon Polski na EXPO 2025? W dalszym ciągu nie wiadomo.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Wiceprezes zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Właściciel Mroczkowski Architekci
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Szef Zespołu Projektowego Perbo-Projekt
Założyciel Archimedia