Architecture Student Contest to międzynarodowy konkurs architektoniczny dla studentów organizowany przez firmę Saint Gobain. Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu, który dotyczył warszawskiego obiektu.
Architecture Student Contest to międzynarodowy konkurs architektoniczny dla studentów organizowany przez firmę Saint Gobain. Jego tegoroczna – 17. już edycja była szczególna, bo zadanie konkursowe dotyczyło Warszawy. Miasto było też partnerem wydarzenia.
Co roku uczestnicy konkursu opracowują projekt zagospodarowania wyznaczonego przez organizatorów miejsca w wybranym mieście na świecie. W poprzednich latach były to m.in. Paryż, Madryt, Mediolan i Dubaj. W tym roku wybranym miastem była Warszawa, gdzie odbył się też globalny finał konkursu. Przed studentami z ponad 220 uczelni z 32 krajów z całego świata postawiono wyzwanie rewitalizacji działki położonej w sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia poprzez zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.
- Warszawa od lat wspiera inicjatywy promujące nowe rozwiązania architektoniczne oraz inwestycje przyjazne środowisku i mieszkańcom. Nowoczesne miasta i budynki muszą odpowiadać na wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesność i zmiany klimatu. Idziemy z duchem czasu, dlatego współpracujemy z zarówno z doświadczonymi architektami jak i młodymi pionierami. Dowodem na to jest udział m.st. Warszawy w tegorocznym konkursie architektonicznym dla studentów organizowanym przez firmę Saint Gobain – mówi Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.
W konkursie przyznano pięć nagród, które trafiły do reprezentantów Finlandii (I miejsce), Łotwy (II miejsce i nagroda studencka), Polski (III miejsce) i Meksyku (nagroda specjalna). Zrewitalizowany według nagrodzonych projektów obszar Kamionka stałby się jednocześnie centrum spotkań i rozrywki oraz uwzględniałby mieszkania dla studentów w nowej części mieszkalnej. Każdy z projektów wyróżniał się innowacyjnością i wpisywał się w ideę zrównoważonego rozwoju.
Zwycięskie prace będą mogły być inspiracją dla wykonawcy, który w ramach projektu który będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) opracuje ostateczny projekt. Będzie on też musiał być zgodny z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Uruchomienie procedury PPP przez miasto będzie możliwe po wyjaśnieniu toczących się spraw nieruchomościowych tj. po zakończeniu postępowań dekretowych i wyczyszczeniu stanu prawnego nieruchomości.
- Byłem pod wrażeniem wysokiej jakości projektów, które zostały zaprezentowane przez studentów w tym roku. Nie tylko z perspektywy architektonicznej, ale także pod względem integracji wyzwań środowiskowych i społecznych. Jury nie miało łatwego zadania przy wyborze zwycięzców. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny, że Saint-Gobain może dać przestrzeń do wyrazu temu nowemu pokoleniu architektów, które jak zobaczyliśmy w pełni utożsamia się z naszym celem: "Czynić świat lepszym domem" – mówi Benoit Bazin, CEO Grupy Saint-Gobain.
Organizowany od 2004 roku Architecture Students Contest, skierowany jest głównie do studentów architektury, inżynierii i wzornictwa. Jego celem jest zwiększenie wiedzy studentów na temat realizacji projektów opartych na rzeczywistych potrzebach dzielnicy lub miasta. Po raz pierwszy studenci mieli też szansę obliczyć wpływ swoich projektów na środowisko, korzystając z narzędzia do analizy cyklu ich życia, dostarczonego przez partnera wydarzenia - OneCLickLA.
właściciel, architekt BB Architekci
architekt Iliard Architecture & Project Management
architekt, założyciel i prezes zarządu TRZOP ARCHITEKCI
architekt Iliard Architecture & Project Management
założyciel, główny projektant Koziarski Pracownia Projektowa
Architekt-Partner, Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci