×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak na naszych oczach zmienia się przestrzeń miejska Warszawy!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 lip 2022 10:00
  • Aktualizacja: 06 lip 2022 10:27
Tak na naszych oczach zmienia się przestrzeń miejska Warszawy!
Tak zmienia się przestrzeń miejska Warszawy!

Tylko ostatnie dwa miesiące w Warszawie przyniosły zakończenie kilku inwestycji w przestrzeni miejskiej stołecznego miasta. Sprawdzamy jak na naszych oczach zmienia się Warszawa!

REKLAMA

Na Rondzie Dmowskiego pojawiły się przejścia dla pieszych

W połowie maja br. na rondzie Dmowskiego pojawiły się przejścia dla pieszych. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, przechodząc przez centrum Warszawy nie trzeba było schodzić do podziemi. W okolicach ronda pojawiła się również nowa zieleń i przejazdy dla rowerzystów.

Na Rondzie Dmowskiego pojawiły się przejścia dla pieszych, fot. UM Warszawa
Na Rondzie Dmowskiego pojawiły się przejścia dla pieszych, fot. UM Warszawa

Wokół ronda Dmowskiego działają cztery nowe przejścia dla pieszych - którymi można łatwo wejść na wydłużone i poszerzone przystanki tramwajowe oraz trzy przejazdy rowerowe. Wokół ronda i na jego płycie posadzono aż 2/3 hektara zieleni, w tym 56 drzew.

Był to pierwszy etap transformacji zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich i ważny element programu Nowe Centrum Warszawy.

Odmieniony Plac Pięciu Rogów

Wraz z początkiem lipca zakończył się kolejny etap budowy Nowego Centrum Warszawy.

Tak wygląda odmieniony Plac Pięciu Rogów w Warszawie, fot. UM Warszawa
Tak wygląda odmieniony Plac Pięciu Rogów w Warszawie, fot. UM Warszawa

Rozległe skrzyżowanie przecinające śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej: Plac Pięciu Rogów zmieniło się w otwarty zadrzewiony plac z fontanną wbudowaną w elegancką posadzkę. W konkursie na projekt placu zwyciężył architekt Kacper Ludwiczak. Na podstawie zwycięskiej koncepcji, wybrana w przetargu pracownia WXCA opracowała projekt wykonawczy.

Nowy plac ma być miejscem, przez które można nie tylko przejść, ale również warto zatrzymać się w nim na dłużej. Ruch samochodów prywatnych ograniczony został do dojazdów do posesji, na podstawie specjalnego identyfikatora. Na placu jest przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe. Odpocząć w cieniu pozwoli też zielony skwer z fontanną i liczne ławki.

Warszawskie metro z nowymi stacjami

Druga linia metra w Warszawie wydłużyła się o dwie nowe stacje: Ulrychów i Bemowo. 30 czerwca nowy odcinek metra otworzyli wspólnie prezydent Rafał Trzaskowski i unijna komisarz Elisa Ferreira.

Stacja metra Bemowo, fot. ZTM Warszawa
Stacja metra Bemowo, fot. ZTM Warszawa

Pierwszym z nowych przystanków drugiej linii metra jest Ulrychów przy ul. Górczewskiej. Stacja wyróżnia się ścianami zatorowymi, wykonanymi m.in. z patynowanej miedzi, które z czasem będą zmieniać kolor – wskutek naturalnego utleniania. Z kolei na przystanku Bemowo ­– zbudowanym tuż obok dzielnicowego ratusza – ściany zostały wykonane ze stali kortenowskiej, znanej już pasażerom warszawskiego metra ze stacji Pl. Wilsona na linii M1. One również z upływem czasu będą „dojrzewać” i nabierać docelowej rdzawej barwy. Stropy na obu stacjach pokryły miedziane kasetony akustyczne.

W rejonie nowo wybudowanych stacji metra Warszawa posadziła ponad 300 drzew – to brzozy, platany klonolistne, lipy holenderskie, graby pospolite i dęby czerwone. Okolicę wzbogacono też o ponad 20 tys. krzewów i ponad 1,6 tys. bylin na rabatach. Na poziomie terenu wykonano pawilony wyjść obudowane szkłem. Z kolei szyby windowe obudowane zostały czerwoną cegłą.

Park kieszonkowy na Bemowie

Pozostając na Bemowie, warto wspomnieć powstały tam w czerwcu nowy park kieszonkowy. Park znajduje się u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Wrocławskiej, a projekt z Budżetu Obywatelskiego "Nowy park na Bemowie" zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Nieatrakcyjne, opustoszałe miejsce zmieniło się nie poznania.

Nowy park kieszonkowy na Bemowie, fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Nowy park kieszonkowy na Bemowie, fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Miejsce to stało się bardziej zielone dzięki wielu nowym nasadzeniom – przybyło 9 nowych dużych drzew i niemal 700 sztuk krzewów. Na rabatach bylinowych można podziwiać niemal 20 gatunków roślin. Zasiano również łąkę kwietną złożoną z kilkunastu gatunków wielobarwnych roślin. Dla zapylaczy postawiono również dwa domki. Mieszkańcy mogą odpocząć na 4 ławkach warszawskich i ławce bujanej.

Modernizacja Parku Praskiego

Również w czerwcu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakończył modernizację Parku Praskiego. 

Park Praski po modernizacji, fot. mat. Zarządu Zieleni m. st. Warszawy
Park Praski po modernizacji, fot. mat. Zarządu Zieleni m. st. Warszawy

Ważnym elementem projektu była likwidacja schodów w okolicy placu zabaw oraz budowa pochylni przy schodach od ul. Ratuszowej. Wejście do parku od ul. Wybrzeże Helskie stało się łatwiejsze – mieszkańcy mogą skorzystać z wyremontowanych schodów i nowej alejki. Zmierzając w kierunku skrzyżowania al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej również można spacerować nową alejką.

Nową atrakcją parku jest zamgławiacz na placu z Żyrafą wykonany z płyt granitowych, na którym oprócz chłodzącej atrakcji są wygrawerowane gry terenowe dla dzieci. To realizacja pomysłu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

Znikający mural na Placu Europejskim

Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą, czyli włączenia fontanny lub opadów deszczu.

Znikający Mural na Placu Europejskim, fot. mat. prasowe
Znikający Mural na Placu Europejskim, fot. mat. prasowe
 

Tematyka muralu na Placu Europejskim nawiązuje do aktualnie ważnego aspektu – pokoju na świecie. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Immofinanz– właściciela wieży myhive Warsaw Spire oraz CA Immo – właściciela dwóch niższych budynków kompleksu Warsaw Spire.

Za realizację pomysłu odpowiedzialni są artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie