Tylko ostatnie dwa miesiące w Warszawie przyniosły zakończenie kilku inwestycji w przestrzeni miejskiej stołecznego miasta. Sprawdzamy jak na naszych oczach zmienia się Warszawa!
W połowie maja br. na rondzie Dmowskiego pojawiły się przejścia dla pieszych. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, przechodząc przez centrum Warszawy nie trzeba było schodzić do podziemi. W okolicach ronda pojawiła się również nowa zieleń i przejazdy dla rowerzystów.
Wokół ronda Dmowskiego działają cztery nowe przejścia dla pieszych - którymi można łatwo wejść na wydłużone i poszerzone przystanki tramwajowe oraz trzy przejazdy rowerowe. Wokół ronda i na jego płycie posadzono aż 2/3 hektara zieleni, w tym 56 drzew.
Był to pierwszy etap transformacji zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich i ważny element programu Nowe Centrum Warszawy.
Wraz z początkiem lipca zakończył się kolejny etap budowy Nowego Centrum Warszawy.
Rozległe skrzyżowanie przecinające śródmiejski odcinek ulicy Chmielnej: Plac Pięciu Rogów zmieniło się w otwarty zadrzewiony plac z fontanną wbudowaną w elegancką posadzkę. W konkursie na projekt placu zwyciężył architekt Kacper Ludwiczak. Na podstawie zwycięskiej koncepcji, wybrana w przetargu pracownia WXCA opracowała projekt wykonawczy.
Nowy plac ma być miejscem, przez które można nie tylko przejść, ale również warto zatrzymać się w nim na dłużej. Ruch samochodów prywatnych ograniczony został do dojazdów do posesji, na podstawie specjalnego identyfikatora. Na placu jest przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe. Odpocząć w cieniu pozwoli też zielony skwer z fontanną i liczne ławki.
Druga linia metra w Warszawie wydłużyła się o dwie nowe stacje: Ulrychów i Bemowo. 30 czerwca nowy odcinek metra otworzyli wspólnie prezydent Rafał Trzaskowski i unijna komisarz Elisa Ferreira.
Pierwszym z nowych przystanków drugiej linii metra jest Ulrychów przy ul. Górczewskiej. Stacja wyróżnia się ścianami zatorowymi, wykonanymi m.in. z patynowanej miedzi, które z czasem będą zmieniać kolor – wskutek naturalnego utleniania. Z kolei na przystanku Bemowo – zbudowanym tuż obok dzielnicowego ratusza – ściany zostały wykonane ze stali kortenowskiej, znanej już pasażerom warszawskiego metra ze stacji Pl. Wilsona na linii M1. One również z upływem czasu będą „dojrzewać” i nabierać docelowej rdzawej barwy. Stropy na obu stacjach pokryły miedziane kasetony akustyczne.
W rejonie nowo wybudowanych stacji metra Warszawa posadziła ponad 300 drzew – to brzozy, platany klonolistne, lipy holenderskie, graby pospolite i dęby czerwone. Okolicę wzbogacono też o ponad 20 tys. krzewów i ponad 1,6 tys. bylin na rabatach. Na poziomie terenu wykonano pawilony wyjść obudowane szkłem. Z kolei szyby windowe obudowane zostały czerwoną cegłą.
Pozostając na Bemowie, warto wspomnieć powstały tam w czerwcu nowy park kieszonkowy. Park znajduje się u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Wrocławskiej, a projekt z Budżetu Obywatelskiego "Nowy park na Bemowie" zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Nieatrakcyjne, opustoszałe miejsce zmieniło się nie poznania.
Miejsce to stało się bardziej zielone dzięki wielu nowym nasadzeniom – przybyło 9 nowych dużych drzew i niemal 700 sztuk krzewów. Na rabatach bylinowych można podziwiać niemal 20 gatunków roślin. Zasiano również łąkę kwietną złożoną z kilkunastu gatunków wielobarwnych roślin. Dla zapylaczy postawiono również dwa domki. Mieszkańcy mogą odpocząć na 4 ławkach warszawskich i ławce bujanej.
Również w czerwcu Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakończył modernizację Parku Praskiego.
Ważnym elementem projektu była likwidacja schodów w okolicy placu zabaw oraz budowa pochylni przy schodach od ul. Ratuszowej. Wejście do parku od ul. Wybrzeże Helskie stało się łatwiejsze – mieszkańcy mogą skorzystać z wyremontowanych schodów i nowej alejki. Zmierzając w kierunku skrzyżowania al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej również można spacerować nową alejką.
Nową atrakcją parku jest zamgławiacz na placu z Żyrafą wykonany z płyt granitowych, na którym oprócz chłodzącej atrakcji są wygrawerowane gry terenowe dla dzieci. To realizacja pomysłu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.
Znikający Mural powstał na całym obszarze największej fontanny na Placu Europejskim i pojawia się w momencie zetknięcia dzieła z wodą, czyli włączenia fontanny lub opadów deszczu.
Tematyka muralu na Placu Europejskim nawiązuje do aktualnie ważnego aspektu – pokoju na świecie. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Immofinanz– właściciela wieży myhive Warsaw Spire oraz CA Immo – właściciela dwóch niższych budynków kompleksu Warsaw Spire.
Za realizację pomysłu odpowiedzialni są artyści zrzeszeni w fundacji sztuki Galeria Przechodnia.
Generalny projektant Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne