×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak się zmieni Park Sienkiewicza w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • Opublikowano: 29 cze 2018 09:44
Tak się zmieni Park Sienkiewicza w Łodzi
fot. UM Łódź

W parku Sienkiewicza w Łodzi, od połowy czerwca trwają prace pielęgnacyjne przy zieleni. Za miesiąc wykonawca przystąpi do wymiany alejek, budowy nowych miejsc odpoczynku dla łodzian oraz przebudowy fontanny - park będzie wówczas czasowo zamknięty.

REKLAMA

W oczekiwaniu na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę, wykonawca rewitalizacji parku Sienkiewicza, od 11 czerwca, prowadzi prace pielęgnacyjne przy drzewach. Usuwane są suche gałęzie, prześwietlane i formowane są korony drzew.
Jak powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, zaraz po uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę (co powinno nastąpić za ok. 4 tygodnie), wykonawca przystąpi do wymiany alejek, budowy nowych miejsc odpoczynku dla łodzian oraz przebudowy fontanny.

Wraz z rozpoczęciem prac budowlanych nastąpi zamknięcie parku. Ponieważ jednak park jest ulubionym skrótem między ul. Kilińskiego a Sienkiewicza, alejka wzdłuż szkoły zostanie wygrodzona tak, by łodzianie mogli z niej korzystać pomimo prac w pozostałej części parku. Jednak gdy ekipy budowlane przystąpią do prac, które zagrażałyby bezpieczeństwu (np. głębokie wykopy związane z modernizacją fontanny), zamknięta zostanie również i alejka wzdłuż szkoły.

Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich obiecuje, że o planowanym zamknięciu parku łodzianie zostaną powiadomieni przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

Po rewitalizacji, główny ciąg komunikacyjny w parku (wzdłuż szkoły) zyska nawierzchnię granitową, a pozostałe alejki w parku będą żwirowe. W parku powstanie system nawadniania zieleni, zamontowane zostanie oświetlenie oraz iluminacja niektórych drzew. W parku zostaną wymienione ławki (drewniane), które swoim wzornictwem i białą kolorystyką będą nawiązywały do wyglądu parku w XIX wieku. Zainstalowany zostanie również system monitoringu.

W ramach rewitalizacji nastąpi też wymiana i ujednolicenie stylistyczne ogrodzenia parku. W parku pojawią się 43 nowe drzewa. Będą to 6-7 letnie lipy szerokolistne, grab i tulipanowiec amerykański oraz mniejsza zieleń. W toku rewitalizacji w parku zostaną wycięte niektóre drzewa, ale tylko te, których stan (np. spróchnienie czy pochylenie) mógłby zagrażać osobom przebywającym w parku, jednak liczba wyciętych drzew będzie mniejsza od liczby nowo posadzonych.

Przebudowane i zmodernizowane zostaną też dwa place zabaw, na których pojawi się również przewijak dla niemowlaków. Dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik przewiduje, że wszystkie prace w parku zakończą się w listopadzie 2018 r. Koszt rewitalizacji parku Sienkiewicza wyniesie 9,5 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie