REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Tak się zmieni stacja Olsztyn Główny

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 25 lis 2021 15:10
Tak się zmieni stacja Olsztyn Główny
Wizualizacja peronów z wiatami na stacji Olsztyn Główny, wiz .Oliwia Dec-Wolszczak / mat. PKP PLK
Tak się zmieni stacja Olsztyn Główny
Tak się zmieni stacja Olsztyn Główny
Tak się zmieni stacja Olsztyn Główny

Przebudowa peronów, montaż nowych ławek i tablic informacyjnych, a także remont zabytkowych wiat to niektóre zmiany, jakie zajdą na stacji Olsztyn Główny.

REKLAMA

  • W poniedziałek 15 listopada PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z wykonawcą umowę na modernizację stacji Olsztyn Główny.
  • Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, zamontowane zostaną ławki i tablice informacyjne. Zabytkowe wiaty przejdą renowację.
  • Na każdy peron będą prowadzić windy i schody ruchome. Ścieżki naprowadzające i oznaczenia w języku Braille'a ułatwią korzystanie z dworca osobom niewidomym i niedowidzących. 
  • Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku. 

Pasażerowie na stacji Olsztyn Główny zyskają oczekiwany standard obsługi. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co umożliwi wygodny dostęp do pociągów. Zamontowane zostaną nowe ławki i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach w infokioskach oraz przez nowe nagłośnienie. 

Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszą dostępność na perony. Ułatwieniem będą windy na każdy z peronów oraz schody ruchome. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają aby zostały zachowane ich historyczne walory.

Jednym z celów inwestycji będzie zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów – o 100 metrów dłuższe niż obecne. Dzięki temu również mieszkańcy osiedla Zatorze – od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej – zyskają komfortowe i dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się dojście na stację. Przejście będzie szersze oraz wyższe.

Wymiana ok. 30 km torów, 116 rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji. Docelowo o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadba Lokalne Centrum Sterowania w Olsztynie. Inwestycja zwiększy także gospodarczą atrakcyjność regionu.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Ponad 80-kilometrowa trasa została przez PLK przystosowana do szybszych i wygodniejszych podróży pociągami. Zwiększyła się dostępność do kolei dzięki przebudowie wszystkich stacji i przystanków na linii.

Wartość podpisanej umowy na przebudowę stacji Olsztyn Główny z wykonawcą Torpol to 382,1 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku. Przebudowa stacji jest dofinansowana w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie