×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego

  • Autor: UM Łódź
  • 14 gru 2018 09:14
Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego
fot. UM Łódź
Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego
Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego
Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego
Tak się zmienia ogród przy Pałacu Poznańskiego

Pałac Poznańskiego wraz z ogrodem i znajdującym się obok terenem fabrycznym tworzył na przełomie XIX i XX wieku założenie rezydencjonalno-fabryczne charakterystyczne dla łódzkiej architektury tamtego okresu. Wpisany do obszarowego Pomnika Historii "Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego" przechodzi właśnie kompleksową modernizację. Jej częścią są także prace w zabytkowym ogrodzie.

REKLAMA

W ramach przeprowadzonej w 2018 roku rewitalizacji w ogrodzie wykonano pace rozbiórkowe i brukarskie, m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej zamiast dawnej asfaltowej, a także głęboką rekultywację terenu w miejscach likwidacji starych alejek oraz garażu. Przeprowadzono również kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu, w tym m.in. oczyszczanie drzew z posuszu, wiązania elastyczne i specjalistyczne cięcie. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia, w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (gł. forsycji i tawuli), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia i leszczyna.

Jak mówi Halina Jaroszewska, projektantka ogrodu, dzięki kilkuset nowym kwiatom, a posadzono łącznie 150 sztuk tulipanów i prawie drugie tyle róż okrywowych, miejsce to rozkwitnie paletą barw. Łączny koszt inwestycji wyniósł 524795 zł, na co złożyły się środki własne Muzeum Miasta Łodzi oraz dofinansowanie z UMŁ w wysokości ponad 236 tysięcy.

- Chcemy, żeby ogród był dostępny nie tylko dla osób odwiedzających Muzeum Miasta Łodzi. Brama od strony Manufaktury będzie otwarta w godzinach pracy instytucji, a wstęp do ogrodu będzie możliwy przez cały rok - zapowiada Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum i dodaje, że placówka planuje cykl działań mających na celu popularyzację tego miejsca wśród łodzian, w tym sezonowe atrakcje w porze kwitnienia określonych roślin czy przebarwień jesienią, programy zwiedzania parku z przewodnikiem oraz wprowadzenie innych udogodnień, m.in. WiFi, a także tablic informacyjnych poświęconych historii ogrodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie