Postindustrialna Łódź w ostatnich latach zmienia swoje oblicze, stając się jednym z polskich miast z najbardziej imponującą architekturą. W całym mieście trwają rewitalizacje na dużą skalę, a wśród firm nadających Łodzi nowe oblicze jest Okam.
- Można powiedzieć, że w Okam jesteśmy pasjonatami rewitalizacji – nadajemy historycznym obiektom nowe życie i funkcjonalności, przeobrażamy je w miejsca przyjazne dla mieszkańców i odwiedzających Łódź. Nie zapominamy przy żadnym projekcie o duchu przeszłych czasów, wracamy do ich historii i zachowujemy jej najważniejsze elementy. Każdy projekt jest inny, każdy wymaga ogromnego przygotowania i wysiłku ze strony wielu osób - podkreśla Marcin Michalec, CEO Okam Capital.
Do przeprowadzenia rewitalizacji potrzebny jest cały zespół ludzi, sztab ekspertów z różnych dziedzin, proces wymaga konsultacji z władzami miasta i wdrożenia wytycznych konserwatora zabytków. To “mozolny” proces, który wiąże się zarówno z nakładami pracy, finansowymi jak i czasowymi, który jednak daje niezwykłe efekty.
W ramach łódzkich rewitalizacji, Okam Capital zrealizował dwie inwestycje, a trzecia znajduje się w fazie rozwoju. Jedną z przestrzeni stworzonych przez dewelopera jest Łódź.Work. To nowatorski w skali regionu, wielofunkcyjny kompleks biurowo-usługowy, przy ul. Dowborczyków 18. Na tym terenie pochodzącym z przełomu lat 80. i 90. XIX wieku, działały najpierw zakłady włókiennicze − fabryka Teodora Meyerhoffa, potem w różnych okresach i pod różną formą - Zakłady Graficzne.
Łódź.Work jest przestrzenią o powierzchni całkowitej blisko 5000 mkw, o wyjątkowym charakterze, oryginalnej aranżacji przestrzeni wspólnych czy lobby, posiada industrialny charakter wnętrz, który został oddany w nowoczesnej formie. Po latach stagnacji, dziś ofiaruje nową jakość mieszkańcom miasta, którzy mają lub będą mieli w przyszłości przyjemność tu pracować. Poza wysokim standardem, na terenie kompleksu do dyspozycji pracowników najemców powierzchni są m.in. eko-pojazdy TWIZY, rowery oraz elektryczne hulajnogi. Projekt wnętrz w dawnej fabryce Teodora Meyerhoffa przygotowała pracownia Underground Architects Group.
Okam w Łodzi zrealizował także projekt Strefa Piotrkowska 217, w miejscu dawnej odlewni żelaza Józefa Johna, prekursora łódzkiego przemysłu metalowego, która rozpoczęła działalność w latach 60 XIX w., stając się największym producentem maszyn włókienniczych i elementów metalowych w mieście. Na powierzchni 8000 mkw połączone zostały funkcje biurowe, handlowe, usługowe i gastronomiczne.
- Strefa Piotrkowska 217, której założeniem było przywrócenie dawnej świetności tego miejsca, od momentu jej powstania jest niezwykle lubiana przez mieszkańców i przyjezdnych. To połączenie pofabrycznego klimatu z nowoczesną funkcjonalnością, jedno z najpopularniejszych miejsc kultury i rozrywki na mapie Łodzi. “Strefa Piotrkowska 217” to jednak coś więcej, żeby to zrozumieć i poczuć na własnej skórze, trzeba po prostu tu bywać. O tym, jak lubiane jest to miejsce, świadczą liczby – pomimo trwającej pandemii od początku roku odwiedziło ją już tysiące osób, korzystając z jej oferty gastronomicznej i kulturowej, tu każdy znajdzie tam coś dla siebie - zaznacza Marcin Michalec. Strefa Piotrkowska 217 stała się miejscem kreatywnym, przepełnionym energią, w którym wiele się dzieje, mają tu swoje biura firmy, ale także organizowane są regularnie wystawy, warsztaty czy koncerty.
W trakcie przygotowania przez Okam jest obecnie inwestycja Strefa Progress spod kreski Grupa 5 Architekci, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Piotrkowska 217, znajdująca się również na części terenu, na którym dawniej funkcjonowała odlewnia żelaza. Będzie to pierwszy projekt mieszkaniowy OKAM w mieście, a jednocześnie kolejny i pewnie nie ostatni w ramach rewitalizacji terenów pofabrycznych. Powstać ma tu do IV kwartału 2023 r. blisko 280 mieszkań i kilka lokali usługowych, z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców.
Dzięki takim projektom, polskie postindustrialne miasta, takie jak Łódź stają się bardziej nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców i przyciągają kolejnych inwestorów. To rozwój dla wszystkich.
Nie bez powodu Łódź znalazła się na liście 25 wyróżnionych miejsc “Best of the World 2022 National Geographic”.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci