×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 gru 2021 12:02
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi
W trakcie przygotowania przez Okam jest obecnie inwestycja Strefa Progress zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Piotrkowska 217. fot. mat. Okam
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi
Tak się zmienia postindustrialne oblicze Łodzi

Postindustrialna Łódź w ostatnich latach zmienia swoje oblicze, stając się jednym z polskich miast z najbardziej imponującą architekturą. W całym mieście trwają rewitalizacje na dużą skalę, a wśród firm nadających Łodzi nowe oblicze jest Okam.

REKLAMA

  • Łódź miasto z bogatą industrialną historią dziś dzięki realizowanym w mieście projektom zmienia swoje oblicze.
  • Firma Okam, prowadząc różnego rodzaju inwestycje - począwszy od mieszkaniowych, poprzez biurowe aż po komercyjne - przyczynia się do tej metamorfozy.
  • Deweloper w swoich rewitalizacjach wprowadza do nich nutkę nowoczesności, zachowując niepowtarzalny charakter miejsc.

- Można powiedzieć, że w Okam jesteśmy pasjonatami rewitalizacji – nadajemy historycznym obiektom nowe życie i funkcjonalności, przeobrażamy je w miejsca przyjazne dla mieszkańców i odwiedzających Łódź. Nie zapominamy przy żadnym projekcie o duchu przeszłych czasów, wracamy do ich historii i zachowujemy jej najważniejsze elementy. Każdy projekt jest inny, każdy wymaga ogromnego przygotowania i wysiłku ze strony wielu osób - podkreśla Marcin Michalec, CEO Okam Capital.

Do przeprowadzenia rewitalizacji potrzebny jest cały zespół ludzi, sztab ekspertów z różnych dziedzin, proces wymaga konsultacji z władzami miasta i wdrożenia wytycznych konserwatora zabytków. To “mozolny” proces, który wiąże się zarówno z nakładami pracy, finansowymi jak i czasowymi, który jednak daje niezwykłe efekty.

Już trzeci projekt “in progress”

W ramach łódzkich rewitalizacji, Okam Capital zrealizował dwie inwestycje, a trzecia znajduje się w fazie rozwoju. Jedną z przestrzeni stworzonych przez dewelopera jest Łódź.Work. To nowatorski w skali regionu, wielofunkcyjny kompleks biurowo-usługowy, przy ul. Dowborczyków 18. Na tym terenie pochodzącym z przełomu lat 80. i 90. XIX wieku, działały najpierw zakłady włókiennicze − fabryka Teodora Meyerhoffa, potem w różnych okresach i pod różną formą - Zakłady Graficzne. 

Łódź.Work jest przestrzenią o powierzchni całkowitej blisko 5000 mkw, o wyjątkowym charakterze, oryginalnej aranżacji przestrzeni wspólnych czy lobby, posiada industrialny charakter wnętrz, który został oddany w nowoczesnej formie. Po latach stagnacji, dziś ofiaruje nową jakość mieszkańcom miasta, którzy mają lub będą mieli w przyszłości przyjemność tu pracować. Poza wysokim standardem, na terenie kompleksu do dyspozycji pracowników najemców powierzchni są m.in. eko-pojazdy TWIZY, rowery oraz elektryczne hulajnogi. Projekt wnętrz w dawnej fabryce Teodora Meyerhoffa przygotowała pracownia Underground Architects Group.

Okam w Łodzi zrealizował także projekt Strefa Piotrkowska 217, w miejscu dawnej odlewni żelaza Józefa Johna, prekursora łódzkiego przemysłu metalowego, która rozpoczęła działalność w latach 60 XIX w., stając się największym producentem maszyn włókienniczych i elementów metalowych w mieście. Na powierzchni 8000 mkw połączone zostały funkcje biurowe, handlowe, usługowe i gastronomiczne.

- Strefa Piotrkowska 217, której założeniem było przywrócenie dawnej świetności tego miejsca, od momentu jej powstania jest niezwykle lubiana przez mieszkańców i przyjezdnych. To połączenie pofabrycznego klimatu z nowoczesną funkcjonalnością, jedno z najpopularniejszych miejsc kultury i rozrywki na mapie Łodzi. “Strefa Piotrkowska 217” to jednak coś więcej, żeby to zrozumieć i poczuć na własnej skórze, trzeba po prostu tu bywać. O tym, jak lubiane jest to miejsce, świadczą liczby – pomimo trwającej pandemii od początku roku odwiedziło ją już tysiące osób, korzystając z jej oferty gastronomicznej i kulturowej, tu każdy znajdzie tam coś dla siebie - zaznacza Marcin Michalec. Strefa Piotrkowska 217 stała się miejscem kreatywnym, przepełnionym energią, w którym wiele się dzieje, mają tu swoje biura firmy, ale także organizowane są regularnie wystawy, warsztaty czy koncerty.

W trakcie przygotowania przez Okam jest obecnie inwestycja Strefa Progress spod kreski Grupa 5 Architekci, zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Piotrkowska 217, znajdująca się również na części terenu, na którym dawniej funkcjonowała odlewnia żelaza. Będzie to pierwszy projekt mieszkaniowy OKAM w mieście, a jednocześnie kolejny i pewnie nie ostatni w ramach rewitalizacji terenów pofabrycznych. Powstać ma tu do IV kwartału 2023 r. blisko 280 mieszkań i kilka lokali usługowych, z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców.

Dzięki takim projektom, polskie postindustrialne miasta, takie jak Łódź stają się bardziej nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców i przyciągają kolejnych inwestorów. To rozwój dla wszystkich.

Nie bez powodu Łódź znalazła się na liście 25 wyróżnionych miejsc “Best of the World 2022 National Geographic”. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie