Tak wygląda jedno z najdroższych i największych lotnisk na świecie. To projekt Zaha Hadid ArchitectesPropertyDesign.pl - 16-10-2019 13:03


Budowa Beijing Daxing International Airport trwała 5 lat i pochłonęła 45 mld zł - tym samym to jedno z najdroższych lotnisk na świecie, ale też i największych. Terminal w kształcie sześcioramiennej gwiazdy zaprojektowała pracownia Zaha Hadid Architectes.

Beijing Daxing International Airport zlokalizowany jest w dzielnicy Daxing położonej 46 km na południe od centrum Pekinu, ale można do niego dotrzeć w zaledwie 20 minut pociągiem ekspresowym z centrum stolicy Chin.

Terminal o pow. 700 tys. mkw. powstał w celu zmniejszenia gigantycznego ruchu w dotychczasowym porcie lotniczym w Pekinie. Na początek nowy terminal pasażerski ma obsłużyć 45 mln pasażerów rocznie, zaś do 2025 roku zwiększyć przepustowość do 72 mln podróżnych. Tym samym będzie to jeden z największych portów lotniczych na świecie.

Architekci z Zaha Hadid Architects nawiązali w projekcie do tradycyjnej chińskiej architektury, która organizuje przestrzeń wokół centralnego dziedzińca - serca terminalu. Terminal zaprojektowano tak, aby bezproblemowo prowadził pasażerów przez odpowiednie strefy odlotów, przylotów, a cały ruch odbywał się w kierunku centralnie zlokalizowanego wielkiego dziedzińca. Architektom zależało również na wykreowaniu sporej przestrzeni miejskiej. W projekcie kluczowy był dostęp do naturalnego światła - stąd m.in. liczne świetliki dachowe. Konstrukcja terminalu jest kompaktowa, dzięki temu  minimalizuje odległości między odprawą a bramkami. Co ważne w projekcie postawiono na elastyczność, tak aby było jak najłatwiej w przyszłości rozbudować obiekt.

W projekcie zastosowano też ekorozwiązania takie jak m.in. fotowoltaika, pompy ciepła, gromadzenie deszczówki i cały złożony system zarządzania wodą.