REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 gru 2022 12:08
Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto
Rusza przebudowa dworca Toruń Miasto, fot. mat. pras.
Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto
Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto
Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto
Tak zmieni się dworzec Toruń Miasto

Odnowiony z poszanowaniem dla jego historii, z zieloną letnią poczekalnią – taki właśnie będzie po przebudowie dworzec Toruń Miasto. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.

REKLAMA

Niebawem ruszą na dworcu pierwsze prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Toruń Miasto, który został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesno modernistycznym.

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie natomiast budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej zostaną zamontowane również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki. Zmian będzie jednak o wiele więcej.

Centrum obsługi pasażerów pozostanie hol dworca, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

Przebudowa dworca Toruń Miasto to oprócz odmienionego wyglądu inwestycja w jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowane zostaną wszelkie bariery architektoniczne i  wprowadzony szereg usprawnień. Wśród nich m.in. dotykowe tablice z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących. 

Dzięki inwestycji dworzec stanie się przyjazny środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła – to tylko niektóre z rozwiązań, na których wdrożenie się zdecydowano. Przy dworcu powstanie zbiornik służący zbieraniu deszczówki, z którego woda będzie, po oczyszczeniu, używana do spłukiwania dworcowych toalet. Budynek dzięki nowej, stylizowanej stolarce, będzie również bardziej energooszczędny. Nad tym ostatnim aspektem będzie czuwał również system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i  instalacji w budynku oraz za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody.

Zmieni się również otoczenie Torunia Miasto. Poza nową, otwartą poczekalnią letnią, na południu od budynku dworca zaprojektowano niewielki parking na 13 samochodów. W sąsiedztwie dworca zaplanowano również nowe klomby. 

Przebudowa dworca Toruń Miasto to koszt 19,52 mln złotych. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych spółki. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą przebudowy dworca Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „AGAD” sp. z o.o. z Torunia. Dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Transprojekt Gdański sp. z o. o. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to jesień 2024 roku.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto Toruń projektu BiT City II.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie