×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak zmieni się kultowy Fandom we Wrocławiu. Budynek z lat 70. odświeży pracownia Archit

  • Autor: UM Wrocław
  • Opublikowano: 08 lis 2022 16:08
Tak zmieni się kultowy Fandom we Wrocławiu. Budynek z lat 70. odświeży pracownia Archit
Tak zmieni się kultowy Fandom we Wrocławiu. Budynek z lat 70-tych odświeży pracownia Archit, fot. UM Wrocław

Wrocławski pawilon Fandom przy placu Grunwaldzkim 6 jest częścią tzw. Manhattanu. Budynek powstał pod koniec lat 70-tych jako część pawilonów usługowo-handlowych ciągnących się wzdłuż esplanady. Lada moment rozpocznie się remont tego kultowego obiektu.

REKLAMA

  • Fandom to jednopiętrowy budynek z lat 70-tych XX w., który znajduje się przy placu Grunwaldzkim 6 we Wrocławiu.
  • Powierzchnia użytkowa tego gmachu wynosi 1500 mkw. 
  • W obiekcie powstanie księgarnia, restauracja i niewielki sklep. W piwnicy powstaną sale: sportowa i wielofunkcyjna, ta druga na konferencje, warsztaty, spotkania. Zaś na piętrze znajdą się biura.
  • Niebawem mają rozpocząć się prace modernizacyjne, które powstaną w oparciu o projekt Pracowni Architektonicznej Archit.
  • Remont zaplanowano na prawie 2 lata.

Remont Fandomu, czyli jednego z budynków usługowo-biurowych wśród wieżowców Manhattanu we Wrocławiu, był wyczekiwany. To najbardziej oryginalny z ciągu pawilonów na popularnym wrocławskim osiedlu. Budynek stoi najbliżej mostu Grunwaldzkiego, nie jest połączony z innymi obiektami kompleksu. Wyróżnia się tarasem i zewnętrznymi schodami, które na niego prowadzą.

Pierwotnie – do lat 90-tych, w pawilonie działała restauracja Grunwaldzka. Organizowano tu dancingi, wesela, zabawy sylwestrowe, a latem na taras klientów ściągał koktajlbar. Później budynek zajmowali pracownicy administracji telewizji kablowej. W ostatnich latach zdobył popularność jako Fandom – przyjazne miejsce spotkań, z kawiarnią, sklepem vintage, szkołą jogi i pracownią ceramiki, zaś w sezonie otaczały go foodtrucki.

Jednak od dawna obiekt wymagał generalnego remontu, a przymiarki do niego trwały kilka lat.

Oryginalne marmury i budowlane zbrojenia

Zakończono formalne etapy przygotowań do remontu. Właściciele mają już pozwolenie na budowę i prowadzą rozmowy z potencjalnymi generalnymi wykonawcami robót. Negocjacje powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni, wtedy będą mogły ruszyć prace.

Remont generalny budynku może potrwać kilkanaście miesięcy. Właściciele zakładają, że w połowie 2024 r. rozpocznie się ostatni etap remontu, czyli wykończenia wnętrz nowego Fandomu., fot. UM Wrocław
Remont generalny budynku może potrwać kilkanaście miesięcy. Właściciele zakładają, że w połowie 2024 r. rozpocznie się ostatni etap remontu, czyli wykończenia wnętrz nowego Fandomu., fot. UM Wrocław

- Gotowy jest projekt autorstwa pracowni architektonicznej Archit. Naszą intencją jest przeprowadzenie remontu w duchu japońskiej techniki naprawy porcelany Kintsugi. Zamierzamy zachować, czy wręcz podkreślić niedoskonałości budynku. I tak, na przykład przeprowadzając renowację skruszałych betonów, będziemy dążyć do ich naprawy bez zbędnej estetyzacji -
mówią Alicja i Maurycy Prodeus, właściciele obiektu. – Usunęliśmy wszystkie budowlane naleciałości z lat 90-tych, czyli wtórne ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, sufity podwieszane, wykładziny i linoleum, i dopiero wtedy mogliśmy w pełni docenić przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Na przykład, na parterze pod wieloma wtórnymi warstwami zachowała się wyjątkowa marmurowa posadzka. Pomimo wyzwań projektowych zostanie wyczyszczona i wyeksponowana – dodają.

Ocaleją także widoczne na elewacji stalowe pozostałości po montażu prefabrykatów, czyli doskonałości technik budowlanych z okresu powstawania wrocławskiego Manhattanu.

Zmodernizowany zostanie plac przed budynkiem, będzie na nim dużo zieleni.

Kawiarnia na tarasie, spotkanie w podziemiu

Wyremontowany Fandom będzie miał kilka funkcji. Parter pomyślano jako przestrzeń publiczną, ogólnodostępną. Zaplanowano tu księgarnię, restaurację i niewielki sklep. W piwnicy powstaną sale: sportowa i wielofunkcyjna, ta druga na konferencje, warsztaty, spotkania. Zaś na piętrze będą biura.

Remont generalny budynku może potrwać kilkanaście miesięcy. Właściciele zakładają, że w połowie 2024 r. rozpocznie się ostatni etap remontu, czyli wykończenia wnętrz nowego Fandomu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie