
Wrocławski pawilon Fandom przy placu Grunwaldzkim 6 jest częścią tzw. Manhattanu. Budynek powstał pod koniec lat 70-tych jako część pawilonów usługowo-handlowych ciągnących się wzdłuż esplanady. Lada moment rozpocznie się remont tego kultowego obiektu.
Remont Fandomu, czyli jednego z budynków usługowo-biurowych wśród wieżowców Manhattanu we Wrocławiu, był wyczekiwany. To najbardziej oryginalny z ciągu pawilonów na popularnym wrocławskim osiedlu. Budynek stoi najbliżej mostu Grunwaldzkiego, nie jest połączony z innymi obiektami kompleksu. Wyróżnia się tarasem i zewnętrznymi schodami, które na niego prowadzą.
Pierwotnie – do lat 90-tych, w pawilonie działała restauracja Grunwaldzka. Organizowano tu dancingi, wesela, zabawy sylwestrowe, a latem na taras klientów ściągał koktajlbar. Później budynek zajmowali pracownicy administracji telewizji kablowej. W ostatnich latach zdobył popularność jako Fandom – przyjazne miejsce spotkań, z kawiarnią, sklepem vintage, szkołą jogi i pracownią ceramiki, zaś w sezonie otaczały go foodtrucki.
Jednak od dawna obiekt wymagał generalnego remontu, a przymiarki do niego trwały kilka lat.
Zakończono formalne etapy przygotowań do remontu. Właściciele mają już pozwolenie na budowę i prowadzą rozmowy z potencjalnymi generalnymi wykonawcami robót. Negocjacje powinny się zakończyć w ciągu kilku tygodni, wtedy będą mogły ruszyć prace.
- Gotowy jest projekt autorstwa pracowni architektonicznej Archit. Naszą intencją jest przeprowadzenie remontu w duchu japońskiej techniki naprawy porcelany Kintsugi. Zamierzamy zachować, czy wręcz podkreślić niedoskonałości budynku. I tak, na przykład przeprowadzając renowację skruszałych betonów, będziemy dążyć do ich naprawy bez zbędnej estetyzacji -
mówią Alicja i Maurycy Prodeus, właściciele obiektu. – Usunęliśmy wszystkie budowlane naleciałości z lat 90-tych, czyli wtórne ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, sufity podwieszane, wykładziny i linoleum, i dopiero wtedy mogliśmy w pełni docenić przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Na przykład, na parterze pod wieloma wtórnymi warstwami zachowała się wyjątkowa marmurowa posadzka. Pomimo wyzwań projektowych zostanie wyczyszczona i wyeksponowana – dodają.
Ocaleją także widoczne na elewacji stalowe pozostałości po montażu prefabrykatów, czyli doskonałości technik budowlanych z okresu powstawania wrocławskiego Manhattanu.
Zmodernizowany zostanie plac przed budynkiem, będzie na nim dużo zieleni.
Wyremontowany Fandom będzie miał kilka funkcji. Parter pomyślano jako przestrzeń publiczną, ogólnodostępną. Zaplanowano tu księgarnię, restaurację i niewielki sklep. W piwnicy powstaną sale: sportowa i wielofunkcyjna, ta druga na konferencje, warsztaty, spotkania. Zaś na piętrze będą biura.
Remont generalny budynku może potrwać kilkanaście miesięcy. Właściciele zakładają, że w połowie 2024 r. rozpocznie się ostatni etap remontu, czyli wykończenia wnętrz nowego Fandomu.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska