×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tak zmienia się stacja Oświęcim

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 22 wrz 2022 15:53
  • Zaktualizowano: 22 wrz 2022 15:54
Tak zmienia się stacja Oświęcim
Stacja Oświęcim, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK

Na stacji kolejowej w Oświęcimiu udostępniono już peron nr 4 oraz jedną krawędź peronu nr 3. Dojście do peronów od strony ul. Górniczej umożliwiają wybudowane segmenty przejścia podziemnego oraz trzy windy.

REKLAMA

  • Podróżni korzystają z pierwszych efektów prac na stacji Oświęcim. Dwa nowe perony i przejście podziemne z windami ułatwiają dostęp i wsiadanie do pociągów.
  • Nowe obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
  • Prace są elementem realizowanej za ok. 800 mln zł modernizacji trasy Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Finansowanie jest w ramach POIiŚ.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują inwestycje na stacji Oświęcim. Na stacji kolejowej w Oświęcimiu udostępniono już peron nr 4 oraz jedną krawędź peronu nr 3. Z nowych platform podróżni wygodniej dostają się do pociągów, odjeżdżających m.in. w stronę Trzebini i Krakowa oraz Katowic. Nowe obiekty dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Wykonano antypoślizgową nawierzchnię wraz z systemem ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz lepsze oświetlenie. Komfort zwiększa czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Dojście do peronów od strony ul. Górniczej umożliwiają wybudowane segmenty przejścia podziemnego oraz trzy windy. Docelowo, bezkolizyjny trakt pod torami o długości ponad 110 m zapewni wygodniejszy dostęp do peronów i lepszą komunikację z dwóch stron miasta.

Prace na stacji Oświęcim, oprócz peronów i przejścia podziemnego, obejmują również tory, sieć trakcyjną oraz obiekty inżynieryjne. Istotny dla bezpieczeństwa zakres dotyczy urządzeń telekomunikacyjnych i sterowania ruchem kolejowym.

Na stacji oddano także do eksploatacji zmodernizowaną grupę torów i rozjazdów wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami. Nadzór i sterowanie ruchem kolejowym odbywa się już z nowo wybudowanej nastawni. Nowoczesny, skomputeryzowany system urządzeń poprawia sprawność i bezpieczeństwo ruchu.

Stacja Oświęcim, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK
Stacja Oświęcim, fot. Szymon Grochowski, mat. PKP PLK

Realizacja robót na stacji odbywa się przy ruchu pociągów.

Szykują się coraz lepsze podróże z Oświęcimia do Trzebini i Czechowic-Dziedzic. Inwestycja na oświęcimskiej stacji to część przedsięwzięcia PLK, realizowanego na trasie nr 93 Trzebinia –Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Celem prac jest dostępniejsza, komfortowa kolej i krótsze podróże między województwami: małopolskim i śląskim.

Dzięki inwestycji, podróżni łatwiej dostają się do pociągów z nowych, wysokich peronów, min. w Chrzanowie, Chełmku i Gorzowie. Nowe obiekty wygodniej służą pasażerom, np. w wyjazdach do Trzebini i Oświęcimia. Z efektów prac korzystają także podróżni na trasie Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Lepszy dostęp do kolei zapewniają nowe perony na stacji Brzeszcze Jawiszowice oraz na przystankach Jawiszowice Jaźnik, Kaniów i Dankowice. Obiekty dostosowane są do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Po zakończeniu wszystkich prac na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, wyższy poziom obsługi pasażerów będzie na 10 stacjach i przystankach.

Inwestycja PLK zwiększy atrakcyjność podróży pociągiem oraz transport ładunków. Wpłynie na lepsze wykorzystanie kolei jako ekologicznego środka w przewozach krajowych i międzynarodowych.

Zadania inwestycyjne na trasie Trzebinia – Oświęcim- Czechowice-Dziedzice wchodzą w skład projektu PLK za ponad 800 mln zł netto: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi ponad 686 mln zł netto. Zakończenie planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie